KEYFIYYƏT VƏ DAYANIQLIQ DAHA DA ARTIRILIR
“Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqlığın artırılması istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Şəbəkədən aldığımız məlumatda bildirildi ki, aparılan tədbirlər, əsasən, yarımstansiya və elektrik verilişi xətlərini əhatə edir. Görülən işlər arasında keçən ildən start veriləni, cari ilin iş planına daxil ediləni də var.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 220 kilovoltluq “Səngəçal” yarımstansiyasında yağ açarları, cərəyan transformatorları və digər avadanlıqlar yeniləri ilə əvəz olunub. Bu yarımstansiyanın texniki imkanlarının artırılması ora yeni güclərin qoşulması ilə əlaqədardır. Bunlara nümunə olaraq Heydər Əliyev adına Dərin Özüllər Zavodunu, Qaradağ Sement Zavodunu və “Xocahəsən” yarımstansiyasını göstərmək olar. Hazırda “Səngəçal” yarımstansiyasının 110 kV-lik hissəsində yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Eyni zamanda, “Puta” yarımstansiyasında da yenidənqurma tədbirləri reallaşdırılıb. Burada olan mövcud 40 MVA-lıq transformator 63 MVA-lıqla dəyişdirilməklə gücü artırılıb. Bu da həmin yarımstansiyaya yeni güclərin qoşulmasından irəli gəlir. Qeyd edək ki, “Əhmədli” yarımstansiyasının açıq paylayıcı quruluşunda istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə əvvəllər istifadə olunan yağ açarlarının eleqaz açarlarla əvəz olunması ilə yenidənqurma işləri davam etdirilir. “8-ci kilometr” yarımstansiyasının 110 kV-lik hissəsində yenidənqurma yekunlaşıb, 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşda isə işlər davam etdirilir. Yeri gəlmişkən, «Pirallahı» yarımadasının elektrik enerjisi təchizatında xüsusi rolu ilə seçilən 110 kV-lik “Dübəndi” yarımstansiyasının 110 kV-lik hissəsinin də tam yenidən qurulması planlaşdırılır. Görülən işlərə həm transformatorların gücünün artırılması, həm də yağ açarlarının eleqaz açarları ilə dəyişdirilməsi daxildir. “Suraxanı” yarımstansiyasında da avadanlıq­ların yeniləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər icra edilməkdədir.
Müasir tipli 220 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyasının 220 kV-lik tərəfinin artıq keçən ildən istismara verildiyini deyən mənbə bildirdi ki, cari ilin əvvəlindən isə onun 110 kV-lik tərəfində də hər birinin gücü 180 MVA olan 2 transformator sxemə salınaraq işə qoşulub. Həmçinin çıxış xətləri mövcud 110 kV-lik xətlərlə əlaqələndirilib.  Bu da öz növbəsində sisteməhəmiyyətli “Hövsan” ya­rımstansiyasının yükünün təxminən yarıbayarı azalmasına şərait yaradıb.
Hazırda  220 kV-lik “Böyük şor” yarımstansiyasının tikintisi aparılır. Yarımstansiya  respublikamızda olan analoqlar arasında spesifikliyi ilə seçiləcək. Belə ki, bu yarımstansiya bütün stansiya və yarımstansiyalarla əlaqələndiriləcək. Bununla da enerjisistemin dayanıqlığı daha da güclənəcəkdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, bu yarımstansiyada artıq hər birinin gücü 250 MVA olan 3 avtotransformator quraşdırılıb və tamamlama işləri icra edilməkdədir. Gələcəkdə bu yarımstansiyanın yaxınlığında yeni elektrik stansiyasının inşa olunması onun texniki imkanlarını daha da artırmış olacaq. Eyni zamanda, layihənin peallaşdırılması hazırda Bakı şəhərinin elektrik enerjisi təchizatının əsas hissəsini təmin edən “Xırdalan” yarımstansiyasının yükünün də gələcəkdə xeyli azaldılmasına səbəb olacaqdır.

QUALITY AND STABILITY ARE MUCH MORE INCREASED
Carried out measures in the line of much more increasing of exploitation level is continued in "Absheron Regional Electric Network". It is reported that the information received from the network, measures mainly include substations and transmission lines. Given the beginning of the work done in the past year, the work plan for the current year is done.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, 220 kV  "Sangachal s/s" oil circuit breakers, current transformers and other equipment have been replaced by new ones. This is due to the connection of new substation technical capacity there. Deep Water Jacket Plant named after Heydar Aliyev, in this example, the  plant and "Khojahasan" is a substation . Currently , 110 kV reconstruction work continues " Sangachal".
At the same time , "Puta" S acted in reconstruction. Here, the existing capacity of 40 MVA to 63 MVA increased with one change . This is due to the compound of a new substation . It should be noted that "Ahmedli" structure substation ORU previously used to increase the level of fat in the restoration work underway to replace the circuit breakers. " 8 - km " The reconstruction of 110 kV , 10 kV distribution pattern continues. By the way, peninsula, characterized by a particular role in the power supply Peninsula 110 kV "Dubendi" complete reconstruction of the 110 kV substation is planned . Work is being done to increase the capacity of transformers, circuit breakers and oil circuit breakers include the replacement. "Surahani"   actions are carried out in the direction of modernization of the operating equipment .
Modern type 220 ​​kV "Zabrat", than last year 220 kV substation was commissioned in the source said earlier this year at its 110 kV 180 MVA each switch is connected to an input circuit 2 transformers. Furthermore, the output of existing lines connected to lines 110 kV. This  in turn, system important  " Excavation " or  s/s about half led to a reduction in the burden .
220 kV " Boyuk Shor " substation is under construction. Analogies will be chosen between the specificity of the substation. So all these substations connected power plants and substations . Thus, the stability of  power even stronger. It should be noted that this substation capacity of 250 MW already installed and finishing work is carried out from three autotransformers . Substation will be built in the near future , the new plant will increase its technical capabilities . At the same time , the bulk of realized project, which provides power to "Khirdalan"  there of Baku in the future will lead to a significant reduction .