ƏSASLI VƏ CARİ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
“Yevlax Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) kollektivi payız-qış mövsümünə hazırlıq üzrə tədbirlər planının icrasına hələ yaz aylarından başlayıb. Ötən müddət ərzində görülmüş işlər istehlakçıların elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatını təmin etməyə imkan yaradır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 110 kV-lik "Yevlax" yarımstansiyasında 40 MVA-lıq transformator yeni 63 MVA-lıq transformatorla əvəz edilib. Şəbəkənin xidməti ərazisindəki 10-6-04 kV-lik elektrik verilişi xətlərində, transformator məntəqələrində əsaslı cari təmir işləri görülüb. O cümlədən, 10 kV-lik III Kənd", XIII Fider", "Nemətabad", II Fider" hava xətlərində 53 ədəd dayaq yeni beton dayaqla əvəz edilib.
Qeyd edək ki, 0,4 kV-lik xətlərdə, Yevlax-Bərdə yolunda, Səmədabad, Yuxarı Qarxun, Tanrıqulular, Hacımahmudlu kəndlərində 78 ədəd ağac dayaq dəmir-beton dayaqla əvəzlənib. Müxtəlif güclü 35 ədəd transformator əsaslı cari təmirdən çıxarılıb. 10 kV-likNemətabad”, “Cırdağanhava xətlərində, Nərimankənd, Hürüuşağı, Aşağı Qarxun kəndlərində qəza vəziyyətində olan dayaqların yenilənməsi, 10-6/04 kV-lik transformator məntəqələrində əsaslı cari təmir işləri davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkənin xidməti sahəsinə daxil olan 110 kV-lik "Yevlax" yarımstansiyasında 10 kV-lik 35 kV-lik yağ açarları əsaslı cari təmirdən çıxarılıb. 110 kV-lik elektrik verilişi xətlərində, I-II Ucar hava xəttində 600-ə yaxın izolyatar dəyişdirilib.
Yeri gəlmişkən, payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar 330 kV-lik VIMingəçevirhava xəttinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib, 110 kV-lik I-II Yevlax”, 35 kV-likDəmir-beton məmulatları”, “Yuxarı Bucaq”, “Şəhər-Xanabad”, I-IIXanabadxətlərinin dayaqlarında təmir işləri görülüb, izolyatorlar dəyişdirilib, torpaqlama işləri möhkəmləndirilib.

CAPITAL AND MAINTENANCE REPAIR WORK WERE CARRIED OUT
The collective of “Yevlakh Electric Network” (EN) are begun preparation work to autumn – winter season since spring. Carried out work during last period makes opportunity supplying of the consumers with stabile electric power.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the transformer by 40 MVA was substituted with the transformer by  63 MVA at “Yevlakh” s/s by 110 kV. Capital and maintenance repair work were operated at TL by 10-6-0,4 kV, at transformer points. By the way, 53 stands were substituted with new concrete ones at the III Kend TL, the XIII Fider, Nematabad, the II Fider TL by 10 kV.
Lets` noted that, 78 wooden stands were substituted with iron - concrete ones at Yevlakh – Barda way, Samadabad, Yukhari Garkhun, Tanrigulular Hajimahmudlu villages and at TL by 0,4 kV. Different powered 35 transformers were maintenance and capital repaired. Renewing of Nematabad, Jirdaghan TL, stands in a crash situation  at Narimankend, Huruushaghi, Ashaghi Garkhun villages, capital and maintenance repair work of transformer points by 10 – 6/0,4 kV are continued.
Lets` noted that, oil circuit breakers by 10 and 35 kV were capital and maintenance repaired at Yevlakh s/s by 110 kV belonging to the network service. About 600 insulators were changed at TL by 110 kV and at the I – II Ujar TL.
By the way, the territory of the VI Mingachevir TL by 330 kV was cleaned of green mass, repair work was implemented at the stands of the I – II Yevlakh line by 110 kV, Demir – concrete products, Yukhari Bujag, Sheher – Khanabad, the I – II Khanabad lines, insulator were changed, grounding work was strengthened.