Respublikamızın əsas strateji bölgələrindən sayılan cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki göstəricilərin daha da dayanıqlı olmasının təmin edilməsi, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması bu müəsissənin energetiklərinin ən mühüm vəzifələrindən biridir.
Sözügeən REŞ-in tabeliyində olan Hacıqabul Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə yenidənqurma tədbirləri çərçivəsində 1,3 kilometrə yaxın kabel xətti çəkilmiş və 6,5 kilometrə yaxın xəttdə isə təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri ilə bağlı iki ədəd transformator məntəqəsi (TM) quraşdırılmış, 91 ədəd TM-də təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda ümumi gücü 2,33 MVA olan 11 ədəd transformator əsaslı təmir olunmuşdur.
Neftçala EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, burada həyata keçirilən yenidənqurma və təmir işləri çərçivəsində 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 50 kilometrə yaxın hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, təmir işləri sözügedən müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, burada 140-dan artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 3,5 MVA-ya yaxın olan 20 ədəd transformator əsaslı təmir olunaraq istehlakçıların ixtiyarına verilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər EŞ-lərdə olduğu kimi, sözügedən EŞ-lərin də balans mənsubiyyətinə aid olan EVX və TM-lərdə yenidənqurma və təmir işləri davam etdirilir.

Supplying of technical indicators in much more regular form, carrying out of capital and maintenance repair work, decreasing of losses at “Shirvan Regional Electric Network” (REN) are the main orders standing in front of power engineering specialists of this enterprise.
According to the information given by “Hajigabul Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 1,3 km cable line was installed and about 6,5 km line was repaired in order to increase quality and regularity of electric power of the consumers of the enterprise service territory.
Lets` noted that, two transformer points (TP) were constructed, 91 TP were repaired in the line of reconstruction work. At the same time, 11 transformers by 2,33 MVA were capital repaired.
Under the information given by “Neftchala” EN, different setting repair work were implemented at about 50 km part of the lines by 10, 6 and 0,4 kV in the line of carried out reconstruction and repair work.
Lets` also noted that, these type of repair work were implemented at TP belonging to mentioned enterprise. So that, more than 140 TP were repaired, 20 transformers by 3,5 MVA were capital repaired and put into operation.
It should be noted that, reconstruction work and repair work were continued at TL and TP of mentioned EN belonging to the balance as at other EN.