Cari ilin aprel ayında ölkə enerjisistemində 1,6 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Göstərilən həcmdən istilik elektrik stansiyalarının (İES) payına 1,3 milyard kilovatsaatdan artıq, su elektrik stansiyalarının (SES) payına isə 0,3 milyard kilovatsaata yaxından artıq elektrik enerjisi istehsalı düşür.
Mənbənin bildirdiyi digər bir məlumata görə, cari ilin ötən 4 ayı ərzinndə isə 8 milyard kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən, İES-lərdə 7,2 milyard kilovatsaata yaxın, SES-lərdə isə 0,8 milyard kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.

About 1,6 milliard kWh electric power was produced at the state energy system in April of the current year. More than 1,3 milliard kWh electric power was generated by thermal power plants (TPP), more than 0,3 milliard kWh was produced by hydro power plants (HPP).
Beside it, during a month electric energy exchange was continued with neighboring countries – Russian Federation, Georgia, Turkey and Islamic Republic of Iran.
As the source informed, more than 8 milliard kWh electric power was produced during 4 months of the current year. By the way, about 7,2 milliard kWh electric power was generated by TPP, more than 0,8 milliard kWh was produced by HPP.