ŞƏBƏKƏLƏRİN YENİLƏŞDİRİLMƏSİ NƏZƏRDƏ TUTULUR
REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, keçən ilin sonlarından başlayaraq havaların olduqca sərt keçməsi, digər energetika təsərrüfatları kimi, bu müəssisədə çalışan energetikləri də sınaqla üz-üzə qoymuşdu.. Buna baxmayaraq, müəssisədə cəmləşmiş çoxlu sayda yüksək peşəkarlıq qabiliyyətinə malik olan energetiklər baş verə biləcək hadisələrin qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlər görmüşdülər. Ümumilikdə isə elektrik enerjisinə olan tələbatın proqnozlaşdırıldığından dəfələrlə çox olmasına, sərfiyyatın artmasına baxmayaraq, şimal bölgəsinin enerji təchizatında bəzi açılma halları istisna olmaqla, nəzərəçarpacaq dərəcədə ciddi problemlər müşahidə edilməyib. Yalnız 6-10 kilovoltluq xətlər üzrə müəyyən açılmalar müşahidə edilsə də, sözügedən gərginlikdən daha yüksək gərginlikli xətlər və yarımstansiya avadanlıqlarında belə hallar baş verməyib. Bunun da başlıca səbəblərindən biri REŞ-in tərkibinə daxil olan bütün şəbəkələrdə keçən ilin yaz-yay aylarında istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsi olub.
Qeyd edək ki, 110 kilovoltluq "Siyəzən" yarımstansiyasında 31,5 MVA-lıq II transformatorun 6 kV-lik giriş yağ açarı vakuum açarla əvəz olunub. Eləcə də 25 MVA-lıq I transformatorun 110 kV-lik MKP-110 açarı müasir tipli eleqaz açarla dəyişdirilib. Cərəyan transformatoru yeniləşdirilib, həmçinin, I transformatorun birinci sistemşininin 110 kV-lik şin ayırıcısı da təzələnib.
Yeri gəlmişkən, REŞ-in xidməti ərazisinə daxil olan şəbəkələrin yenidən qurulması da gündəlikdə duran məsələlərdəndir. Bu məqsədlə ilin əvvəlindən REŞ-də 35 kV-lik və ondan aşağı gərginlikli şəbəkələrdə yenidənqurma işlərinə aid hazırlıq məqsədilə zəruri işlərin görülməsi üçün siyahıların hazırlanmasına başlanılıb. Bütün bölgə üzrə bu istiqamətdə lazımi işlər həyata keçirilib. Regiondakı güc mərkəzlərinin - 35 kV-lik yarımstansiyaların, xətlərin, həmçinin, rayon mərkəzlərində, insanların sıx məskunlaşdıqları ərazilərdə bütün 6-10 kV-lik şəbəkənin SİP kabel xətləri ilə əvəz olunması, və qabaqcadan ödənişli smart-kart tipli kartların quraşdırılması üçün lazımi sənədlər hazırlanmışdır. Yaxın zamanlarda bu işlərin icrasına başlanması nəzərdə tutulur. Şəbəkə üzrə ən ucqar kəndlərin belə enerji təchizatının daha da yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin balansında olan 110 kV-lik hissə üzrə də bir sıra layihələrin həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Belə ki, məlum olduğu kimi, isti yay günlərində bu bölgəyə güclü turist axını müşahidə olunur. Bu da bölgədə iri enerjitutumlu obyektlərin qurulması zərurətini ortaya qoyur. Onların normal elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün Nabran qəsəbəsi ərazisində 110 kilovoltluq yarımstansiyanın tikilməsi, III "Xaçmaz" hava xəttinin "Yalama" yarımstansiyasına qədər uzadılması, III-IV "Xaçmaz" xətlərinin ikidövrəli çəkilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə artıq layihələndirmə işləri aparılmaqdadır. Bu tədbirlər çərçivəsində "Xudat" və "Yalama" yarımstansiyalarında da yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik qaydalarına da ciddi əməl olunur. Xidməti ərazinin fərqli iqlimə və relyefə malik olması istismar heyəti üçün müəyyən risklərlə müşahidə edilir. Bunu nəzərə alaraq, istənilən əməliyyatın həyata keçirilməsindən qabaq texniki heyət təlimatlandırılır və işçilər lazımi mühafizə dəstləri ilə təmin olunurlar. Qeyd edilənlər isə öz növbəsində iş zamanı istənilən arzuolunmaz hadisələrin qarşısını almağa müsbət təsirini göstərir.

RENEWING OF THE NETWORKS ARE INTENDED
Khachmaz Regional Electric Network” (REN) takes the main role in supplying of the consumers of northern region of the republic with electric power in high level.
According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, hard winter season of last year was experimented of power engineering specialist of this enterprise and other enterprises. In spite of it, previous measures were implemented by professional power engineering specialists in the line of preventing of any accidents. In general, there was no observed any serious problem except of opening situations in spite of production was more than prediction. There was no observed serious problem at high tensioned lines and at s/s except of discovered opening situation at lines by 6-10 kV. One of the main purpose of this situation is carrying out of urgent measures for much more rising of exploitation level during spring – summer months of last year at all networks.
Lets` noted that, entry oil circuit breaker by 6 kV of the II transformer by 31,5 MVA was substituted with new one at Siyazen s/s by 110 kV. At the same time, MKP – 10  type circuit breaker by 110 kV of the I transformer by 25 MVA was changed with insulating gas breaker. Current transformer was renewed, tire-cover disconnector by 110 kV of the I transformer was also renewed.
By the way, reconstruction of networks belonging to REN territory is also included to there type measures. Preparation of lists is begun for carrying of necessary measures in order to reconstructed of  networks  by 35 kV and low tension. Necessary measures were implemented in the line of it at all regions. Essential documents were assembled for substituting of SIL type cable by 6- 10  kV, construction of smart – card type meters at the s/s by 35 kV. Executing of these work will be intended in the future. Improving of energy supply of outskirts villages are also intended.
It should be noted that, carrying out some projects under the network by 110 kV  is planned. So that, as we  know a lot of tourist are visited this region during summer. And it makes opportunity for construction of energy capacious objects. Construction of s/s by 110 kV, lengthening of the III Khachmaz TL to Yalama s/s, two circuit installation of the III – IV Khachmaz line are belonging to these type measures.  Reconstruction of Khudat and Yalama s/s are also included to this plan.
It should be noted at the end that, labour protection and technical security work are in normal work regime. Different climate condition and relief of the service territory make some risks for exploitation staff. That is why the staff are instructed. These type of measures are prevented undesirable situations.