“ŞİMAL”DA DA TƏMİR-TƏFTİŞ İŞLƏRİ APARILIB
Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikada istismara verilən elektrik stansiyalarından biri, Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi olan “Şimal” ES-də əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə cari ilin 4 aylıq üzrə texniki iqtisadi göstəriciləri də yüksək olmuşdur. Göstərilən dövrdə elektrik enerjisi istehsalı proqnozlaşdırıldığından 1,3 milyon kilovatsaat çoxdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında 181,3 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 300 min kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə 781 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı 782,3 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, müəssisədə mövcud iqlim şəraitinə uyğun olaraq yanğına qarşı müvafiq tədbirlər planı da həyata keçirilir. Bu məqsədlə ərazidə yerləşən 110 kilovoltluq açıq paylayıcı qurğuda müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda yanğınsöndürən nasoslar təftiş və təmir edilmişdir. Bundan əlavə yanğın siqnalizasiyasının işi yoxlanılmış, müəssisədə olan yanğın su soyutma və yanğın aşkaretmə qurğularının, həmçinin də yanğın siqnalizasiyasının vəziyyəti yoxlanılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində qapalı dövran soyuducu su sisteminin soyuducuları yenisi ilə əvəzlənmiş, yağlayıcı sistemin “B” saylı nasosunun mühərrikinin yastıqları dəyişdirilmiş, yüksək təzyiqli ışəburaxma nasosları təmir edilmiş və digər avadanlıqlarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ərazidə abadlıq və yaşıllaşdırma işləri də aparılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, mövsümə hazırlıqla bağlı tərtib edilmiş iş qrafikinə uyğun olaraq tədbirlər planı davam etdirilir. Aparılan planlı təmir işləri enerji blokunun texniki vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasına, texniki iqtisadi göstəricilərin yüksəldilməsinə kömək edəcəkdir.
Məlumat üçün bildirək ki, “Şimal” ES MMC-də sayca ikinci 409 MVt-lıq enerji blokunun tikintisi qrafik üzrə davam etdirilir. İkinci enerji blokunun istifadəyə verilməsindən sonra ES-in gücü iki dəfə artırılaraq 809 mVt-a çatdırılacaqdır.

REPAIR – INSPECTION WORK WAS ALSO IMPLEMENTED AT “SHIMAL” PP
Relevant measures plan was prepared and put into operation for stabile and economically work regime of main and subsidiary equipments at Shimal” PP which is the most important generation power at “Absheron” s/s and put into operation under leadership of great leader during independence period.  As  a result of it, technical economical indicators were high during 4 months of the current year. Electric power production was more than 1,3 million kWh than predicted during mentioned period. The power plant is operated in normal work regime under the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the press – release of “Azerenergy” JSC, 181,3 million kWh electric power was produced in April of the current year and it is 300 thousand more than predicted.
Lets` noted that, 782,3 million kWh electric power was produced against 781 million kWh during 4 months of the current year.
As a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work liability of the equipments, rising of stabile work and exploitation level of energy transmission and distribution systems, high results were achieved at other technical  indicators.
Under other information given by the  source, relevant measures plan was carried out at the enterprise in accordance to available climate condition. Corresponding measures were implemented at the switch yard by 110 kV located at the territory. At the same time, fire extinguisher pumps were repaired and inspected.
It should be noted that, coolers of water system of close circulation was substituted with new one, pump number B was renewed, high pressured pumps were repaired and different setting repair work were operated at other  equipments. At the same time, restoration and greening work was implemented at the territory.
Lets` also noted at the end that, measures plan was operated in accordance to work graphic. Carried out planned repair work makes opportunity for much more improving of technical situation and increasing of  technical economical indicators.
Construction of the second energy block by 409 MW is continued at “Shimal” PP LLC.  After put into operation of the second energy block, the power of PP will be twice increased and will be carried  to 809 MW.