“Yay fəslində ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə işlər böyük vüsət alır. Bu il yayın çox isti keçməsi isə qayğı və məsuliyyətimizi daha da artırıb. Avadanlıqların ifrat yüklənmədən və havanın yüksək temperaturunun təsirindən qorunması üçün zəruri tədbirlər həyata keçiririk”. Bu barədə “Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xıdmətinə daxil olan məlumatda qeyd edilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, EŞ-in xidməti ərazisindəki 10 kV-lik “Nərimanov-Vətən”, “Kompleks”, II “Şəhər”, “Moskva”, 6 kV-lik “Seyidoba”, “Qaracalar” və digər hava xətlərində (HX) aparılmış təmir işləri çərçivəsində ümumilikdə sözügedən xətlərin 2,9 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərin isə 3,7 kilometrə yaxın hissəsi də həmçinin təmir edilmişdir. Təmir işləri rayonun “Kamallı”, “Məzrəli”, “Sarcalar” və digər xətlərində həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, paylayıcı şəbəkənin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə transformator məntəqələrində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan müxtəlif güclü 30 ədəd transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, burada cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 30,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin (1,8 min manat) ödənişi təmin edilmiş və ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişinə nail olunmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 2012-ci ilin ötən 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 226 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 178,7 min kilovatsaata yaxın artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 70,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 60 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

PRELIMINARY MEASURES ARE CARRIED OUT
Lots of measures are carried out at distribution and transmission networks during summer. Hot summer of this year is increased our care and responsibility. Necessary measures are operated in the line of preventing of extreme loading and high weather temperature. It was noted in the information given by “Saatli Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As the source informed, about 2,9 km distance of “Nerimanov – Veten”, “Komplex”, the II “Sheher”, “Moskva” TL by 10 kV, “Seyidoba”, “Garajalar” TL by 6 kV and at others were repaired at the EN service territory. At the same time, about 3,7 km of the lines by 0,4 kV belonging to the balance were also repaired. These type of work were implemented at “Kamalli”, “Mezreli”, “Sarjalar” and at other lines.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented in order to strengthened stability of distribution network and different powerful 30 transformers were repaired and put into operation.
Lets` noted under the information given by the source, at present measures plan is continued in accordance to plan – graphic.
Under the information given by the source, violations of rule of electric power of 15 consumers were discovered in May of the current year and use value of more than 304 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was repaid (18 00 manat) and the payment of the debtor debts of last months were also achieved.
It should be noted that, 226 infringements were observed during 5 months of 2012 and more than 707 00 manat use value of about 1 million 1787 00 kWh loosed electric power was restored. About 60 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, according to the information given by the sources, there are still observed use of electric power by the edge line and most of them belongs to private consumer group.