İSTİSMAR FƏALİYYƏTİ QRAFiKƏ UYĞUN HƏYATA KEÇİRİLİR
Enerjisistemdə həyata keçirilən nəhəng layihələr bir tərəfdən ölkənin iqtisadi qüdrətindən xəbər verirsə, digər tərəfdən bu, dövlətin öz vətəndaşlarına göstərdiyi böyük qayğının təzahürüdür. Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə tikilib istismara verilən “Astara Elektrik Stansiyası” cənub bölgəsinin əhalisi üçün böyük töhfədir. Bölgəyə nur paylayan bu generasiya gücü hazırda regionun elektrik enerjisinə olan tələbatını tam ödəyir, yeni sənaye obyektlərinin açılması üçün şərait yaradır. Stansiya fəaliyyətə başladıqdan sonra regionun elektrik enerjisilə təminatında müsbət dəyişikliklər müşahidə olunub, elektrik enerjisinin verilişində məhdudiyyətlər tamamilə aradan qaldırılıb.
Hazırda stansiyanın istismar fəaliyyəti qrafikə uyğun həyata keçirilir, avadanlıqlar normal fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin 5 ayı ərzində burada 131 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehsal olunub. O cümlədən, bu ilin may ayında stansiyada 24 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Qeyd edək ki, cari ilin payız-qış mövsümündə də bölgə əhalisinin və iqtisadiyyatının fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, stansiyada avadanlıqların keyfiyyətli təmirinin təşkil olunması, enerji istehsalı üzrə verilmiş plan tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi məqsədilə “Astara Elektrik Stansiyası”nda 2012/2013-cü illərin payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri hazırlanıb. Tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun olaraq, cari ilin 5 ayında növbəti təmir vaxtı çatmış 1,2,4,7,9 və 10 saylı aqreqatlarda texniki qulluq işləri başa çatdırılıb. Payız-qış mövsümündə stansiyanın dayanıqlı işləməsinin təmin edilməsi məqsədilə tələb olunan qədər sürtgü yağlarının və kimyəvi reagentlərin ehtiyatı yaradılıb.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, yay mövsümünün girməsi ilə əlaqədar stansiyada yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib. Bununla bağlı müntəzəm olaraq stansiyanın və 11/110 kV-lik yarımstansiyanın ərazisi quru otlardan təmizlənib, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilib və aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılıb. Stansiyada yanğın təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar belə, dərhal aradan qaldırılır. Xüsusilə isti keçən günlərdə stansiyada yanğın təhlükəsizliyinə cavabdeh şəxslərin gündüz vaxtlarında növbətçiliyi təşkil edilib.

EXPLOITATION LEVEL IS CARRIED OUT IN ACCORDANCE TO GRAPHIC
Carried out huge projects at energy system not only inform about economical power but also give information about deep care of the state to its citizenship. “Astara Power Plant” which was constructed with order of our president Ilham Aliyev is a big gift for people. This generation power is totally meet requirement of the region and makes opportunity for establishing of new industrial objects. After put into operation of power plant, positive results were observed, limits were eliminated at electric energy transmission.
At present, exploitation activity of the power plant is carried out under the graphic, the equipments are normally operated.
According to the information given by power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 131 million kWh electric power was generated during 5 months of the current year. By the way, 24 million kWh electric power was produced at power plant in May of the current year.
Lets` noted that, preparation measures to autumn – winter of 2012/2013 years was prepared at “Astara Power Plant” in order to supply the consumers and economy without interval electric power, carrying out of plan tasks under energy production. Units number 1, 2, 4, 7, 9 and 10 were maintenance checked up during 5 months of the current year. Reserve of lubricating oil and chemical reagents was created in order to supply stabile work of power plant during autumn – winter season.
Lets` noted under the information given by the source, safety measures were strengthened in accordance to summer season. The territory of power plant and s/s by 11/110 kV were cleaned, primary fire extinguisher means were controlled and discovered indispositions were eliminated. Fire dangerous objects were systematically controlled for supplying of fire safety problem and discovered any indispositions were eliminated.