Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Cəlilabad” EŞ-in xidməti ərazisində də yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işlərinə vüsət verilib. Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, balans mənsubiyyətinə aid olan bütün yarımstansiyalarda, EVX-lərdə və müxtəlif avadanlıqlarda tərtib olunmuş qrafik əsasında müvafiq  işlər aybaay yerinə yetirilib. Hazırda burada yenidənqurma işlərinə diqqət artırılmışdır. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə 1,1 kilometrə yaxın koaksial kabel çəkilmişdir. Eyni zamanda müəyyən məsafədə yeni SIP kabel xətti çəkilmiş, mövcud 0,4 kV-luq elektrik şəbəkələrinin yenidən qurulması, elektrik şəbəkəsinin istismarını asanlaşdırılması və elektrik şəbəkəsində itkilərin azaldılması məqsədi ilə 1,6 km-dən artıq hava xətləri özünüdaşıyan izolyasiyalı naqillər ilə əvəz olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan 10 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 1,9 km-dən artıq hissəsi də əsaslı təmir olunmuşdur. Həmçinin sözügedən gərginlikli xətlərdə ümumilikdə 40-a yaxın dayaq yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki,cari ilin I rübündə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid transformator məntəqələrinin 16-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 1,2 MVA-dan artıq olan üç transformator da təmir eilərək istifadəyə verilmişdir. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, EŞ-in kollektivi qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlaşmaq üçün ilin münasib və əlverişli isti aylarından maksimum faydalanmağa çalışacaqlar.
“Ümumiyyətlə, sözügedən müəssisənin də elektrik avadanlıqlarında mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur.  Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi reydlər keçirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-dən artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 192,9 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 11,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.  Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində isə keçirilmiş reydlər zamanı 280-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 635,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 38,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin mart ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 1.5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 11,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq1,3 faiz artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 9,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,1 milyon kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq artmışdır. Qeyd edək ki, cari ilin I rtübü ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 37,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 7,3 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə isə mütləq artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 29,9 milyon kilovatsaatdan artıq, 6,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

Reconstruction, capital and maintenance repair work were implemented at “Jalilabad EN” as at other electric networks (EN). According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, belonging to all substations, transmission lines and other equipment at the beginning of our studies were conducted in accordance with the schedule drawn up. Currently, attention has been drawn to the reconstruction work. Thus, during the last three months of the year for the installation of smart meters basket-type to 1,1 meters, kilometers, near the entrance to the coaxial cable. At the same time, SIP determines the new cable was installed at the distance existing reconstruction of 0,4 kV , facilitating the work of the electric supply network and to reduce the loss of more than 1,6 kilometers overhead lines have been replaced with a self - insulated. Along with all the enterprise service territory in 10 and 0.4 kV section have been renovated in more than 1.9 km. Also referred to in lines 40 have been replaced by new ones. belonging to all substations, transmission lines and other equipment at the beginning of our studies were conducted in accordance with the schedule drawn up. Currently, attention has been drawn to the reconstruction work . Thus, during the last three months of the year for the installation of smart meters basket-type to 1.1 meters, kilometers, near the entrance to the coaxial cable. At the same time, SIP determines the new cable was installed at the distance existing reconstruction of 0.4 kV, facilitating the work of the electric supply network and to reduce the loss of more than 1.6 kilometers overhead lines have been replaced with a self- insulated. Along with all the enterprise service territory in 10 and 0,4 kV section have been renovated in more than 1,9 km. Also referred to in lines 40 have been replaced by new ones.
"In general, the electric company, all necessary measures are taken in preparation for the season. At the same time regularly carried out to gain control over the counter " - said the source told him that during raids conducted in March this year , more than 100 violations of the rule of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and 192900 kW allowed electricity was restored to 11,6 manat use value. The report of this sum was repaid. By the way, in the first quarter of this year, close to 280 consumers conducted spot checks were discovered more than 635 600 , 38 100 manat use value of the loss of electricity was restored. As a result of activities undertaken during the reporting period , and this amount as last year, part of the debtor's debt was repaid .
According to the report , as a result of a positive trend was observed with other technical and economic indicators. So, in March of this year , total consumption of 1.5 million compared to the same period last year consumed 11.6 billion kWh, an increase of more than. Compared with the same period last year, increased by 3 percent. In particular , the constant private consumer group was 9.3 million kWh of electricity consumed in the same period in 2013 , the consumption of more than 1,1 million kWh. During the reporting period , compared with the same period last year, an increase of payment. It should be noted that, in general , at the plant during the first was used 37,5 million kW of electricity. As a result , compared with the same period in 2013 , increased consumption by 7.3 million kWh , an increase of payment shall be recorded. In particular, the constant private consumer group more than 29.9 million , respectively , were more than 6.1 million .