“ABŞERON REŞ”: “ŞƏBƏKƏ”DƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri  istehlakçıların dayanıqlı  və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən  elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin də (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda təmir işləri, təsdiq edilmiş qrafik üzrə keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda təmir-bərpa və yenidənqurma işləri davam etdirilir. Məlumatda bildirilir ki, hesabat dövründə şəbəkəinin xidməti ərazilərində bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında yenidənqurma işləri ilə əlaqədar yeni 400 MVA gücündə 3 saylı avtotransformator, eyni zamanda III-IV
“Abşeron” hava xəttinin mühafizə paneli işə qoşulmuşdur. Bundan başqa 1 saylı 400 MVA gücündə 1 saylı avtotransformatorun isə mühafizələri yoxlanılmış, 5 saylı eleqaz açarının (EA) cərəyan dövrələri yoxlanılmış və sxemə salınmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 330 kV-lik I “Abşeron” EVX-də, 220 kV-lik 7-ci “Abşeron” və 1-ci “Hövsan” HX elektrik avadanlıqlarında da yenidənqurma işləri həyata keçirilmiş və işə qoşulmuşdur. Hazırda layihə əsaında 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yenidənqurma işləi davam etdirilir. Qeyd edək ki, şəhərin mərkəzi hissəsinin enerji təchizatını həyata keçirən 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq 110 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) ayrıcıların, idarəetmə məntəqəsində 110/220 kV-lik idarəetmə lövhələrinin yenisi ilə əvəzlənməsi işləri davam etdirilir. Eyni zamanda 2 saylı avtotransformatorun 110 kV-lik EA-nın idarəetmə kabelləri quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 1-ci və 2-ci “Puta”, 1-ci və 2-ci “Badamdar”, 1-ci “Sallaqxana” EVX-lərinin də avadanlıqlarında yeniləşmə işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, 220 kV-lik “Xırdalan” yarımstansiyası da bu qəbildən olan enerji təsərrüfatlarındandır. Belə ki, yarımstansiyanın dayanıqlılığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq 3-cü və 5-ci “Abşeron” EVX-nin yeni mühafizə panelləri işə qoşulmuş, 2 sylı xüsusi sərfiyyat transformatorunun 10 kV-lik tərəfində mühafizə siqnalizasiya sxemi quraşdırılmışdır. Mənbədən daxil olan məlumatda o da qeyd edilir ki, 220 kilovoltluq “Hövsan” yarımstansiyasında 200 MVA avtotransformatrun 110 kV-lik tərəfində reaktor yenisi ilə əvəzlənmiş, digər elektrik avadanlıqları da yenilənmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 220 kilovoltluq “Səngəçal”, 110 kilovoltluq “Puta”, “Qala”, “Ramana” və digər yarımstansiyalar da bu tədbirlər sırasına aid edilir. Adları qeyd edilən enerji obyektlərində müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Məsələn, burada müxtəlif gərginlikli bölmələr arasında əlaqələndirici kabellərin  yenisi ilə əvəzlənməsi, eleqaz, gərginlik və cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsi və digər müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla yerinə yetirilmişdir. Yeri gəlmişkən, 220 kV-lik “Böyük Şor” yarımstansiyasında tikinti quraşdırma işləri davam edir. Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq Şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

ABSHERON REN: RECONSTRUCTION MEASURES WERE IMPLEMENTED AT THE NETWORK
Carried out purposeful measures, supplying with quality and stabile electric energy, implemented construction measures makes opportunity for improving of electric energy supply. Increasing of technical – economical indicators, by the way stabile transmission of electric energy were continuing during last three months of the current year. The collective of “Absheron Regional Electric Network” (REN) are assiduously try to carry out relevant measures in time.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, other objects of power "Absheron Regional Electric Grid" (REN) substation belonging repairs, schedule was mended. Repair and reconstruction work at the moment. According to the report, the number of objects in the system during the period of reconstruction network service and repair work is carried out.
Thus, in 500 kV "Absheron" with new reconstruction 400 MVA 3 and III-IV.
"Absheron" panel air line connected to the case. In addition, the number of 1400 MVA transformer protection proved № 1, № 5 switch (EA) scheme has been verified and current loops. Along with all the 330 kV "Absheron" TL 220 kV and 7 "Absheron" and 1 "Excavation" HX electrical equipment connected to the restoration work carried out. Project in the line of 220 kV switch yard (s/s) reconstruction is in full swing. Note that the power supply in the central part of the city, is responsible for 220 kV "M." in connection with the reconstruction of the substation switch yard of 110 kV (SY), circuit breakers, control panels, control stations, replacement of 110/220 kV continue. Number 2 110 kV transformer at the same time, control cables EA, installed. Along with all the first and second "Puta", the 1st and 2nd "entertainment", "Slaughterhouse" TL reconstruction work was carried out on the equipment.
It should be noted that the 220 kV "Khirdalan" economy one of these types of substation. Thus, further strengthening the stability of the substation on the 3rd and 5th in the "Absheron" new protective panels TL, connected to the case, number 2 use a transformer 10 kV circuit installed alarm system. It should be noted that the information provided by the source, 220 kV "Excavation" 110 kV 200 MVA substation replaced with new reactors, and other Gala electrical equipment has been updated. It should be noted that the 220 kV and 110 kV "Puta", "castle", "Ramana" and other sub-stations included in the list of events. Names of restoration work carried out in different types of objects. For example, replacement cables between various units of pressure, circuit, voltage and current transformers and other different kinds of repair work carried out. By the way, the 220 kV "Badamdar" with SMR in the process. According to the source, the implementation of these measures is a major factor in a more sustainable energy economy. Given the continuing reconstruction of the network is one of the main tasks.
According to the source, taking into account the negative effects of the current weather conditions and remedial measures have been implemented. For example, proper water pools filled with water, packed in foaming ingredients are stored in tanks. Furthermore, the volume of oil from the equipment to prevent oil leakage, measures of fire safety. Network in order to improve the training of staff are trained in fire fighting.