İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin haqqının ödənişinin , eyni zamanda sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, «Göygöl Elektrik Şəbəkəsi»nin (EŞ) xidməti ərazisində cari ilin sentyabr ayında 6,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 407 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə mütləq 9 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14 min kilovatsaat azalaraq 1,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində sözügedən EŞ üzrə istehlak 70,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 4,7 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 20,4 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən artıq olmuşdur.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, cari ilin 9 ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların «Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları»nı pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX), transformator və komplekt transformator mənəqələrində (TM və KTM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı xətlərin müəyyən hissəsi yenilənmiş, dayaqlar quraşdırılmış və bəzi dayaqlar düzləndirilmiş, xətlər dartılmış və onların trassası yaşıl kütlədən təmişlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, TM və KTM-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı transformatorlar da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, EŞ-in xidməti ərazisində vaxtında həyata keçirilmiş hazırlıq işləri mövcud iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb.

IMPLEMENTED MEASURES GIVE RESULTS
Relevant measures were implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy, paying of energy bill of used electric energy at the same time in the line of preventing of interferes to meter schemes.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, more than 6,6 million kWh electric energy was produced in September of the current year in “Goygol Electric Network” (EN). Compared to the same period in 2013 decreased consumption 407 kWh, the payment shall be increased by more than 9 percent. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, a decrease of 1.8 million kWh to 14 kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 7 percent.
It should be noted that the first 9 months of this year, 70.5 million kWh consumption, the consumption of the previous year, more than 4.7 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 7 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase from 2 million kWh  to 20,4million kWh. The absolute increase was more than 7 %.
According to the source, during raids  in the last 9 months of service for some consumers, electricity violations. Discovered violations of the rules were released acted electricity was restored. Actions carried out as a result of this amount has been paid, and appropriate measures are taken to pay the remaining amount.
During the last three months of this year, to balance the power transmission lines (TL), transformers and complete transformer points (TP and CTP) gave information about the repair work is carried out.
According to the source, during the period of 10, 6 and 0.4 kV in some part of repair work carried out to date, some of the stands were installed bearings, drawn lines and green grass cleaned trail.
It should be noted that the TP and CTP repair work carried out in various types of transformers were repaired and put into operation. Finally, it should be noted that the preparatory work is timely, given the current climate in terms of service quality and sustainable electric power and created opportunities for transmission.