“AĞDAM EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Şəbəkənin istismar vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün zəruri tədbirlər görülür. Vaxtında aparılan cari və əsaslı təmir işləri nəticəsində qəza açılmaları minimum həddə düşüb, istehlakçılar daha da dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar. Həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında “Ağdam Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində 10 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsi təmir edilmiş, xeyli sayda dayaq düzləndirilmiş, naqillərin qabariti bərpa olunmuş və trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Eyni zamanda bir neçə kəndin 0,4 kV-lik xətlərində həyata keçirilən təmir işləri zamanı xətt təmir olunmuş, xeyli sayda izolyator və dayaq dəyişdirilmiş və traves quraşdırılmışdır. Qeyd edək ki, təmir kampaniyası çərçivəsində  TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Görülmüş işlər öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 80-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 329 min  kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 19,7 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 78 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisə üzrə cari ilin 9 ayı ərzində isə 790-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 4 milyon 64 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 243,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 59 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Qayda pozuntularının təsnifatına görə, mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müdaxilə olunmuş sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar istifadə halları üstünlük təşkil etmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin sentyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 1,5 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 16,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq son hədlik göstəricidən də çox artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 901 min kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 75 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 158,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 14,2 milyon kilovatsaatdan çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 657 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 3 faizdən artıq olmuşdur.

AGHDAM EN: REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENTED
Necessary measures are implemented in the line of improving of exploitation level of the network. In time implemented capital and maintenance repair work were decreased accidents to minimum. Implemented purposeful measures makes positive influence to technical economical indicators.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, in the last three months of the current year service "Agdam electrical networks" in the renovated part of 10 kV, a large number of stands, cable sizes restored and cleaned trace of green grass. At the same time, a village a few lines of 0.4 kV was repaired during the repair work, and support a large number of installed insulators changed and passes. Note that the repair campaign was carried out under various conditions to the TP.
"The work done by metro plays an important role in the prevention intervention," - said the source told him that, in September of this year, during the raids more than 80 violations of consumers. Detected violations of the rules were to act and the loss of 329 kWh of electricity was restored to 19.7 million manat use value. As a result of actions carried out in 78 per cent of this amount was repaid.
It should be noted that for the first 9 months of this year, more than 790 violations were found, were compiled. As a result, 4 million 64 kW of electric power was restored allowed to 243,7 manat use value. Actions carried out in 59 per cent of this amount was repaid, and related activities are carried out in accordance with the payment of the remaining amount. Classification of disorders, depending on the source, it should be noted that prevents registration of electric energy, the use of m dominated cases.
According to the report, the result of the positive trend observed with other technical and economic indicators. So, in September of this year, compared with a total consumption of 1,5 million kilowatt-hours consumed in the same period last year, an increase of more than 16.5 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased more than in the past HEDL. In particular, the constant private consumer group, 901 kWh of electricity consumed, consumption in 2013 more than 75 thousand. In the reporting period, compared with the same period last year, while wages increased by 3 percent.
It should be noted that during the first 9 months of this year, the company has been used a total of 158,9 million kWh of electricity. As a result, compared to the same period 2013, the consumption increased by over 14,2 million kWh. In particular, it has been used kWh constant private consumer group 9 million. As a result, compared with the same period last year increased by consumption of 657 kWh, the absolute growth rate of 3 %.