“YEVLAX EŞ”: SAYĞAC SXEMİNƏ MÜDAXİLƏ HALLARININ QARŞISI ALINIR
Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər, o cümlədən istehlakçılar arasında aparılan maarifləndirmə işinin nəticəsidir ki, aybaay yığım səviyyəsi artır. Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə  sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Bu da sonda itkilərin artmasına və ödəniş səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaq, itkiləri azaltmaq və ödənişi 100 faizə çatdırmaqdır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məluma görə, “Yevlax Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ)  xidməti ərazisində ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 335 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 829 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 109,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı 2013-cü ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2014-cü ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində 13,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 193 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım bir faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 5,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da 2013-cü ilin müvafik dövründəki istehlakdan 103 min kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 4 faizə yaxın çoxdur.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə istehlak 2013-cü ildəki istehlakla müqayisədə 9,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq  144,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən çox artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 53,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 4,5 milyon kilovatsaat çoxdur. Hesabat ayında ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 11 faizdən çox artmışdır.

YEVLAKH EN: INTERFERES TO METER SCHEME IS PREVENTED
Conducted measures, including awareness-raising campaigns among consumers, as a result of increases in the level of monthly savings. Gain control of electricity, electricity consumers to use for other purposes, even if they are still in the work of propaganda, or otherwise interfere with the circumstances metro. This ultimately leads to increased losses and a lower level of compensation. Our goal is to prevent them from detection of violations and reduce losses to deliver 100 percent.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, "Yevlakh Electric Network" (EN) for the last year in the 335 violations were found during the raids. As a result, more than 1,829,000 to 109,800 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of activities undertaken during the period from 2013 in addition to this amount the debtor's debt had been repaid.
The source also said that the area was used by the service company in December 2014 to 13.1 million kWh of electricity. Compared to the same period in 2013 increased consumption of 193 kW, the absolute increase was about one percent. In particular, the resident population of 5,2 million kWh consumer groups, the actual consumption in 2013 is less than 103 kW. Payment must be compared with the same period of 2013, an increase of 4 percent.
It should be noted that in the past year compared with the consumption of 9,1 million kWh consumption in 2013, an increase of 144.4 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period in 2013 increased by 5 %. In particular, private consumer group, 53,5 million kWh of electricity was used, and that the consumption of 2013 kWh more than 4,5 million. payments in comparison with the same period in 2013 increased by 11 percent.