YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIB
Naftalan nefti ilə  müalicə üçün burada  fəaliyyət göstərən müalicəxanalara istər respublika daxilindən, istərsə də  MDB məkanından və xarici dövlətlərdən  hər il çoxlu sayda  xəstə müraciət edir. Təbii ki, müstəqil dövlətimizin  xidmətlərindən istifadə edənlərin öz ölkələrinə razı qayıtmaları üçün enerji  şəbəkəsi də normal fəaliy­yət göstərməlidir.
Yola saldığımız 2014-cü ili də “Naftalan  Elektrik Şəbəkəsi” üçün də uğurlu saymaq  olar. «Mingəçevir REŞ» MMC-nin struktur  tərkibinə daxil olan bu şəbəkədə  son illər əsaslı yenidənqurmaya imza atılıb. Elektrik enerjisindən istifadə  qayda­larının  tələblərinə əməl edilməklə istehlakçılara keyfiyyətli və fasiləsiz  elektrik enerjisi verilib.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, 110 kV-lik “Naftalan”  yarımstansiyasında qurğu və avadanlıqların,  xətlərin uzunömürlüyünü və dayanıqlığını artırmaq üçün daim  profilaktiki işlər həyata keçirilir. Mövsüm üçün nəzərdə tutulan tədbirlər planı tam yerinə  yetirilib.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində 2013-cü illə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır”,- deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 1,4 milyon kilovatsaata yaxın  elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da 2013-cü ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 24 min kilovatsaata yaxın çoxdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 18 min kilovatsaata yaxın artaraq 376 min kilovatsaat olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, 2014-cü il ərzində müəssisə üzrə istehlak 2013-cü illə müqayisədə 2,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 16 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 17 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2013-cü illə müqayisədə 345 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü illə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır.        “Elekrtik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən abonentlərə qarşı aparılan mübarizə tədbirləri  dinamik xarakter kəsb edir. Belə halların müşahidə olunduğu şəxslər (əsasən, qeyri-əhali qrupu abonentlərində bu cür hallar baş verir) haqqında akt tərtib edilir və ödənişə cəlb olunurlar” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 8 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 64 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı 2013-cü ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, “Naftalan” EŞ-in kollektivi cari ilin ilk ayından  yüksək əhval-ruhiyyə ilə işə   başlayıblar. Onlar daha yüksək  keyfiyyətli  xidmət göstərməyi  qarşılarına məqsəd qoyublar.

Naphthalan hospitals with oil treatment operating in the country, as well as a large number of patients each year in the CIS and foreign countries apply. Of course, using the services of an independent state was persuaded to return to their own countries should activity normal power supply.
In fact, in 2014, "Naphthalan electrical networks" should also be considered successful. "Mingachevir REN" LLC, which is part of a major restructuring of the network launched in recent years. The rules based on the requirements of power quality and uninterrupted power supply to consumers.
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, and he says that the 110 kV" Naphthalene "substation facilities and equipment in order to improve the stability of lines was repaired. And preventive action plan for the season have been met.
"As a result of comprehensive measures, compared with 2013 growth was recorded in the payment of electricity consumption," - said the source also said that in December last year to 1.4 million kWh of electricity was used in the enterprise. This is compared with the consumption 2013 kWh more than 24. in particular, the consumption of the population, compared to the same period in 2013, an increase of 18 kWh 376 kW. it should be noted that in 2014 compared to 2013, consumption of 16 million kWh, an increase of 2,6 million kWh. Payment for the electricity consumed in 2013 increased by 17 percent over the same period. in particular, private consumption is 345 kWh by 2013, compared with 3,9 million kWh. The payment should be increased by 8 percent compared to 2013. "Illegal use of electric measures to improve energy against subscribers dynamic. Such cases have been reported in human beings (mostly happens in such cases, the non-poor consumers) Act must be prepared and must be paid, "- said the source told him that the raids were carried out during the last year of customer service 8 violations were found. Violations of the rules drawn up accordance with the regulations made in accordance with the reports of 64 kW of power has been restored 3900 manat use value. As a result of activities undertaken during the period from 2013 in addition to this amount the debtor's debt had been repaid.
Finally, it should be noted that "Naphtalan" EN-in the first month of this year, the staff began working with high spirits. They set out to provide a high quality service.