İstehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması energetiklərin mühüm vəzifəsidir. Bu istiqamətdə silsilə tədbirlərin həyata keçirilməsi ardıcıl xarakter daşıyır. Təsadüfi deyil ki, bu gün enerjisistemin bütün müəssisələrində bu və ya digər formada yeniliklərin şahidi olmaq mümkündür. Təbii ki, ölkə iqtisadiyyatının hərtərəfli inkişafı fonunda istehsalın əsas sütunlarından olan elektrik enerjisinə tələbatın artdığını nəzərə alsaq, o zaman bu sektorda aparılan geniş quruculuq və yenidənqurma işlərinin əhəmiyyətini daha aydın təsəvvür etmək olar.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, hər il olduğu kimi ötən ildə də “Qusar Elektrik Şəbəkəsi”nin əməkdaşları qəza açılmalarının qarşısının alınması məqsədilə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçiriblər. Eyni zamanda texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə bir neçə transformator yükə uyğun yenisi ilə əvəz edilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10-6-0,4 kV-lik EVX-lərdə və TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, aparılan məqsədyönlü tədbirlər, görülən işlər nəticəsində EVX-lər istənilən hava şəraitinə tam hazır vəziyyətdədir. Bütün xətlər üzrə cari və əsaslı təmir işləri aparılıb. Hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Transformator məntəqələrində də zəruri tədbirlərin görülməsi hesabına əsas işlər yekunlaşmışdır. Mühüm amillərdən biri də şəbəkənin tələb olunan mal-material və maşın-mexanizmlərlə təmin olunmasıdır ki, bu məsələ də ciddi şəkildə diqqət mərkəzində saxlanılır.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, ötən il ərzində “Qusar” EŞ-in xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 310-a yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 286,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 17,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Reallaşdırılan müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 37 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır”,- deyən mənbə qeyd etdi ki, ötən ilin dekabr ayında sözügedən EŞ üzrə 10,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da 2013-cü ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 2,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 61 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 839 min kilovatsaat artaraq 3,7 milyon kilovatsaatdan çox, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. Qeyd edək ki, ötən il ərzində EŞ üzrə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 81,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 33 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 33,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizdən çox artmışdır.

Consumers with more stable and reliable supply of electricity is an important task Energy. This is consistent with the realization of a series of events. It is no coincidence that all the institutions of power or other forms of innovation can be seen. Of course, in the light of the overall development of the economy has increased the demand for electricity of the pillars, given the wide range of construction and reconstruction of the importance of this sector, we can provide a more clear.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, and he says that in the past year, as every year, "Hussar mains" employees spend targeted measures to prevent the opening of accidents. At the same time, some to reduce technical losses in the transformer has been replaced by new ones. It should be noted that while 10-6-0,4 kV and TP were conducted under various conditions. In general, targeted action, as a result of work done ETL is fully prepared for all weather conditions. All lines have been repaired and current. Work in this direction. The main work has been completed on account of the necessary measures transformer substations. One of the most important factors required for raw materials and equipment for the network mechanisms that in focus the issue seriously.
According to another source, during the past year "Gusar" EN close to 310 during the raids, violation of consumer rights. Violations acted and 286.6 17.1 kWh of electricity was restored manat use value. Actions carried out in 37 % of this sum was repaid and related activities carried out to pay the remaining amount.
"As a result of comprehensive measures, compared with the same period last year, an increase was recorded in the payment of electricity consumption," - said the source was used, EN in December of last year to 10,5 million kWh of electricity. This is in comparison with the consumption of 2013 kWh more than 2,1 million. Payment for consumption in comparison with the same period in 2013 increased by 61 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period of 2013, an increase of 839 kWh to 3,7 million kWh -h, while the absolute increase was about 2 percent. note that, given during the past year compared to the same period in 2013 the consumption of 17 million kWh, an increase of 81.9 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period in 2013 increased by 33 percent. In particular, private consumption by 1,6 million compared to the same period in 2013, an increase of more than 33.1 million kWh. Payment must be compared to the 2013 year increased 6 %.