2024-cü ildə Laçında daha 5 SES istismara veriləcək
Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidin sürətləndirilməsi, atmosferə atılan karbon qazının miqdarının azaldılması və digər mütərəqqi prinsipləri özünə prioritet seçən və 2024-cü ili yaşıl dünya naminə həmrəylik ili elan edərək COP-29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi edəcək Azərbaycanda yaşıl enerjinin əhatəsi sürətlə genişləndirilir. Xüsusən də işğaldan azad edilən ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi ilə bağlı ölkə başçısının tapşırığına uyğun olaraq ardıcıl şəkildə su elektrik stansiyaları yaradılır. Belə ərazilərdən biri də Laçın rayonudur və burada “AzərEnerji” tərəfindən silsiləli işlər görülür. Qeyd edək ki, yaşıl enerji strategiyasına uyğun olaraq Laçın rayonunda 9 yerdə su elektrik stansiyaları yaradılıb və yaradılmaqdadır. Belə ki, bu günə kimi Laçın rayonunda 8,25 meqavat gücündə “Mişni”, 8 meqavat gücündə “Güləbird”, 6 meqavat gücündə “Alxaslı” su elektrik stansiyaları yenidən qurularaq istismara verilib, 4 meqavat gücündə “Sus” Su Elektrik Stansiyası bərpa edilib. Nəticədə bu günə kimi “AzərEnerji” tərəfindən Laçın rayonunda istismara verilən su elektrik stansiyalarında 77 milyon kilovat saatdan artıq ekoloji cəhətdən təmiz yaşıl enerji istehsal edilib.
77 milyon kilovat saat yaşıl enerjinin istehsal edilməsi ilə 18 milyon kub metr qaza və milyonlarla manat vəsaitə qənaət edilib və 32 min ton karbon qazının atmosferə atılmasının qarşısı alınıb. Ən əsası ekosistemin qorunması üçün zəruri tədbirlər görülüb, stansiyalarda Avropa istehsalı olan eko-turbinlər quraşdırılıb.
Hazırda Laçın rayonunda ümumi gücü 40 meqavatdan artıq olan daha 5 su elektrik stansiyasının tikintisi davam edir. Daha doğrusu artıq 14,25 meqavat gücündə “Ağbulaq” SES-də işlər tamamilə yekunlaşıb. 14,7 meqavat gücündə “Ağbulaq-2”, 4 meqavat gücündə “Qaraqışlaq”, 3,5 meqavat gücündə “Mirik” və 2,8 meqavat gücündə “Zabux” su elektrik stansiyalarında tikinti işləri başa çatıb və hazırda quraşdırma və sazlama işləri həyata keçirilir. “2024-yaşıl dünya” naminə həmrəylik ili çərçivəsində bu 5 su elektrik stansiyasının da istismara verilməsi planlaşdırılır.

Four HPPs commissioned in Lachin produce 77 mln kWh of green energy
Azerbaijan's green energy sector is quickly increasing, with a focus on transitioning to alternative and renewable energy sources, lowering carbon dioxide emissions, and other progressive concepts. The country will host the renowned COP-29, declaring 2024 the “Year of Solidarity for the Green World”.
Hydro power plants, in particular, are being built on a systematic basis in accordance with the President's directions to transform the the liberated regions into green energy zones.
One of these regions is the Lachin district, where “Azerenerji” JSC is carrying out several projects. According to the green energy policy, hydro power plants have been erected at nine locations in the Lachin district. Thus, up to today in the Lachin district, the 8.25 MW Mishni, 8 MW “Gulabird”, and 6 MW “Alkhasli” HPPs have been reconstructed and put into operation, and the 4 MW “Sus” HPP has been restored.
More than 77 mln kilowatt-hours of ecologically clean Green Energy have been produced at the hydroelectric power plants (HPP) put into operation by Azerenerji OJSC in Lachin district.
The production of 77 million kWh of green energy saved 18 million cubic meters of gas and millions of tons of manat, avoiding the release of 32,000 tons of carbon dioxide into the atmosphere. Important precautions have been taken to protect the ecosystem, and eco-turbines of European origin have been installed at the power plants.
Currently, five more hydro power plants with a total capacity of more than 40 MW are currently under construction in the Lachin district. More precisely, the works on “Agbulag” HPP with a capacity of 14.25 MW have already been completed.
Construction works on “Aghbulag-2” HPP with a capacity of 14.7 MW, “Garagishlak” HPP with a capacity of 4 MW, “Mirik” HPP with a capacity of 3.5 MW, and “Zabukh” HPP with a capacity of 2.8 MW have been completed and installation and adjustment works are currently underway. These 5 hydro power plants are scheduled to be commissioned as part of the year of solidarity for a “2024-Green World".