Prezident İlham Əliyev “AzərEnerji” ASC-nin “Cahangirbəyli” Su Elektrik Stansiyasının açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 28-də “AzərEnerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin “Cahangirbəyli” Su Elektrik Stansiyasının açılışında iştirak edib.
“AzərEnerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev dövlətimizin başçısına stansiyada görülən işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, işğaldan azad olunan ərazilərdə yeni “yaşıl enerji” potensialının yaradılması ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, 2022-ci ilin payız aylarında “AzərEnerji” ASC tərəfindən Oxçuçayın Zəngilan rayonunun ərazisindən keçən hissəsində dörd yerdə hər birinin gücü 10,5 meqavat, ümumi gücü 42 meqavat olan su elektrik stansiyaları (SES) silsiləsinin tikintisinə başlanılıb. Artıq “Sarıqışlaq”, “Şayıflı” və “Zəngilan” SES-lərdə işlər yekunlaşmaqdadır, “Cahangirbəyli” SES-də isə işlər tamamlanıb.
Bildirildi ki, “Cahangirbəyli” SES üçün tikilən maşın zalında 5,25 meqavat gücündə Avropa istehsalı olan yaşıl sertifikatlı frensis tipli iki ekoturbin, generatorlar, məsafədən idarəedilən rəqəmsal avadanlıqlar quraşdırılıb. Stansiyada il ərzində 30 milyon kilovat-saatdan çox elektrik enerjisi istehsal ediləcək.
Prezident İlham Əliyevin cari ilin mayında tikintisinə baxış keçirdiyi bu 4 stansiyadan ibarət 42 meqavatlıq “Zəngilan” Su Elektrik Stansiyalar Silsiləsi işğaldan azad edilən ərazilərdə tamamilə yeni inşa edilən ilk ən böyük enerji istehsalı layihəsidir. Bu layihə rekord müddətdə - cəmi bir ilə ərsəyə gəlib. İndiyədək nə Azərbaycanda, nə də digər yerlərdə bu sayda, bu gücdə və bu müddətdə SES-lərin tikilməsi faktına rast gəlinməyib.
Bu dörd stansiyanı su ilə təmin etmək üçün “AzərEnerji” tərəfindən dəniz səviyyəsindən 600 metr yüksəklikdə baş suqəbuledici qurğu tikilib. Eni 450, uzunluğu 250 metr olan qurğunun su tutumu 400-450 min kubmetrə bərabərdir. Bu qurğunun yaradılması enerji istehsalından əlavə, kənd təsərrüfatı və ekoloji cəhətdən olduqca əhəmiyyətli hadisədir. Baş suqəbuledicinin tikilməsi 30 il müddətində çirklənən çay yatağının təmizlənməsinə, flora və faunanın dirçəlməsinə də yardım edəcək.
Baş suqəbuledicidən çayın suyunun 35 faizi məcrasında saxlanılmaqla 23 kilometr məsafədə qoşa derivasiya boruları çəkilib. Borudan çıxan su təkrar çaya buraxılır. “Cahangirbəyli” SES-in ətrafında 8 mindən çox ağac əkilib.
Dövlətimizin başçısı “Cahangirbəyli” Su Elektrik Stansiyasını işə saldı.
Qeyd edək ki, Oxçuçay üzərindəki SES-lərin tikilməsi ilə bağlı Dövlət Ekoloji Ekspertiza Agentliyinin təşkilatçılığı və aidiyyəti dövlət qurumlarının, media və qeyri-hökumət təşkilatlarının iştirakı ilə açıq ictimai dinləmələr keçirilib və layihəyə yüksək qiymət verilib.
İşğaldan azad edilən ərazilərdə bolsulu çaylar üzərində “AzərEnerji” tərəfindən tikilən və gələcəkdə inşa olunacaq 370 meqavat gücündə SES-lər say və güc baxımından ölkənin digər yerlərində fəaliyyət göstərən azsulu çayların üzərində yerləşən 1060 meqavat gücündə böyük SES-lərdən üç dəfə az olmasına baxmayaraq, daha çox enerji istehsal edəcək. Çünki əsasən Azərbaycan ərazisində formalaşan bolsulu və iti axan dağ çayları üzərində tikilən yeni stansiyalar ölkənin digər yerlərindəki stansiyalardan fərqli olaraq, suyun azalan vaxtı da məhsuldar işləyir. Belə ki, avqust-sentyabr aylarında istehsal həcmi 25-30 faizə düşsə də, aprel-may aylarında 80 faizdən yuxarı olur və ilin bütün fəsillərində orta hesabla 40-42 faiz güclə çalışır. Digər yerlərdə isə bu göstərici 10-12 faizdir.
Beləliklə, işğaldan azad edilən ərazilərdə tam yeni tikilən 4 stansiyadan ibarət “Zəngilan” su elektrik stansiyaları silsiləsində il ərzində 130 milyon kilovat-saatdan artıq “yaşıl enerji” istehsal ediləcək. Bu da alternativ enerji mənbələrinə keçiddə çox böyük rol oynamaqla, Prezident İlham Əliyevin regionu “Yaşıl enerji” zonasına çevirməklə bağlı tapşırığının icrasına mühüm töhfədir. Silsilə SES layihəsi regionun enerji və iqtisadi inkişafına töhfə verməklə bərabər, əhalinin məşğulluğu baxımından da əhəmiyyətlidir.

On September 28, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has attended the inauguration of the Jahangirbayli” Hydro Power Plant of the “Azerenerji” JSC.
President of “Azerenerji” JSC Baba Rzayev informed the Head of State about the works carried out in the plant.
It should be noted that in accordance with President Ilham Aliyev’s Order regarding the creation of new “green energy” potential in the territories liberated from occupation, “Azerenerji” JSC started the construction of a series of hydro power plants (HPP) in the fall of 2022 with a total capacity of 42 megawatts, each 10.5 megawatts, at four locations in the area, where Okhchuchay is passing through Zangilan district.
The works at “Sarigishlaq”, “Shayifli” and “Zangilan” HPPs are being completed, while construction of “Jahangirbayli” HPP has been finished.
It was noted that the engine room built for “Jahangirbayli” HPP, two 5.25 megawatts European-manufactured green certified Francis eco-turbines, generators, and remotely controlled digital equipment were installed. The power plant will generate more than 30 million kilowatt-hours of electricity per year.
The Head of State launched the “Jahangirbayli” Hydroelectric Power Plant.
The 42-megawatt “Zangilan” Hydro Power Plants series, which was inspected by President Ilham Aliyev during its construction in May of this year, is the first major power generation project to be newly built in the territories liberated from occupation. This project was completed in record time - only one year. So far, hydro power plants in this number, in this capacity and in this period have not been built either in Azerbaijan, either in other countries. In order to supply these four power plants with water, “Azerenerji” JSC built a main water intake facility at a height of 600 meters above sea level. With a width of 450 meters and a length of 250 meters, the water capacity of the facility is 400-450 thousand cubic meters. The creation of this facility, in addition to power generation, is a very important event in terms of agriculture and ecology. The construction of the main water intake will help to clean up the riverbed polluted for 30 years and revive the flora and fauna.
35 percent of the river's water was kept in its channel from the main intake, and double derivation pipes were built at a distance of 23 kilometers. The water coming out of the pipe is released back into the river again. More than 8 thousand trees were planted around the “Jahangirbeyli” HPP.
The Head of State launched the “Jahangirbayli” Hydro Power Plant.
It should be noted that open public hearings were held in connection with the construction of the HPPs on Okhchuchay organized by the State Environmental Expertise Agency and with the participation of relevant government agencies, the media and non-governmental organizations, and the project was highly appreciated.
The 370 megawatt HPPs built by “Azerenerji” JSC on the rivers with higher level of water in the areas liberated from occupation and to be built in the future are three times less than the 1060 megawatt HPPs located on the rivers with lower level of water in other parts of the country both in terms of number and power, however, these HPPs will generate more energy. Thus, unlike the power plants in other parts of the country, the new power plants built mainly on the fast-flowing mountain rivers with lower level of water in Azerbaijan operates efficiently even when the water level decreases.
So, although the production volume drops to 25-30 percent in August-September, it is above 80 percent in April-May, and operates at an average of 40-42 percent capacity in all seasons of the year. In other HPPs, the performance capacity is 10-12 percent.
Therefore, more than 130 million kilowatt-hours of “green energy” will be generated in “Zangilan” hydro power plants series consisting of 4 newly built power plants in the territories liberated from occupation. This is an important contribution to the implementation of President Ilham Aliyev's order to turn the region into a “Green Energy” zone by playing a huge role in the transition to renewable energy sources. In addition to contributing to the energy and economic development of the region, the project of a series of HPPs is also significant in terms of employment of the population.