TƏMİR KAMPANİYASI DAVAM EDİR
Cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki  göstəricilərin daha da dayanıqlı vəziyyətdə fəaliyyətinin təmin edilməsi, o cümlədən mövsümə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Masallı, Lənkəran, Astara, Lerik, Yardımlı, Cəlilabad, Biləsuvar, Neftçala, Salyan, Şirvan, Hacıqabul və Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsinin inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində cari ilin  I rübü ərzində görülmüş təmir işləri barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, adları çəkilən rayon və qəsəbələrdəki istehlakçıların davamlı elektrik enerjisi ilə təminatı kollektivin ən ümdə tapşırıqlarından biridir. Bu məqsədlə də 330 kV-lik 6-cı  “Cənub” elektrik verilişi xəttinin (EVX) 1,5 kilometri əsaslı təmir edilmiş, 80-ə yaxın izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 220 kV-lik 5-ci “Şirvan” və 6-cı “Masallı” HX-lərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən həmin bu xətlərin ümumilikdə 500 metri təmir olunmuş, 20-dən artıq izolyator yenisi ilə əvəzlənmiş və bir dayaq təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 110 kV-lik EVX-lərdə də aparılmışdır. Belə ki, 110 kV-lik 2-ci “Sabirabad” hava xəttinin (HX) “Muğan-1” budaqlanmasında 1,5 kilometr xətt əsaslı təmir edilmiş və 110-a yaxın izolyator dəyişdirilmişdir. 1-ci “Salyan” HX-də bir kilometr xətt əsaslı təmir edilmiş və xəttin qalan hissəsində cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. 2-ci “Salyan” HX-də isə xəttin əsaslı təmiri ilə yanaşı xətt boyu anker dayaqlarda ilgəklər təmir edilmişdir. Ümumiyyətlə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə  aid olan sözügedən gərginlikli HX-lərdə  9 kilometrdən artıq xətt və 6 dayaq əsaslı təmir edilmiş, 660-dan artıq izolyator və 120-dən çox xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 35 kV-lik “Təzə Qaradağlı” HX-nin müəyyən hissəsi əsaslı təmir edilmiş və xəttin qalan hissəsində cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumilikdə sözügedən gərginlikli EVX-lərdə 10 kilometrə yaxın xətt və 6 dayaq əsaslı təmir edilmiş, 60-dan artıq izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, müəssisənin bütün struktur bölmələrində könüllü yanğın dəstələri yaradılmış və yanğına qarşı qəza məşqləri keçirilmişdir.
EVX-lərin dayaqlarının ətrafı qurumuş otlardan, trassası isə yaşıl kütlədən təmişlənmişdir. Eyni zamanda digər qabaqlayıcı tədbirlər də görülmüşdür.

It plays an important role in meeting the demand for electricity in the southern region, "Shirvan Regional Electric Networks" (REN) in order to ensure the stability of the technical indicators, as well as appropriate measures to prepare for the season.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department to the Press – release of "Azerenergy" JSC, electric control Masalli, Lankaran, Astara, Lerik, Yardimli, Jalilabad, Bilasuvar, Neftchala, Salyan, Shirvan, Hajigabul and administrative territories of Alat settlement, Garadagh district line repair work in the first quarter of this year, according to the press-service of joint-stock Society, above the field and constant power supply of consumers of collective settlements is one of the main tasks. For this purpose, 330 kV 6 "Janub" electric transmission line (TL) 1,5 km have been renovated and 80 insulators were replaced. At the same time, 220 kV and 5 "Shirvan" and 6 "Masalli" TL repair work is carried out for different purposes, including a total of 500 meters from the line repaired more than 20 insulators were replaced by new jacket were renovated.
It should be noted that a similar repair work was carried out at 110 kV. Since 2110 kV "Sabirabad" TL (TL) "Mugan-1" branch in the 1.5 km line was restored and 110 insulators were changed. "Salyan" 1 TL line one kilometer in the rest of the line repaired and the repair is carried out. 2 "Salyan" TL with the overhaul of the line along the anchor line was restored loop is. In general, mentioned above TL, the enterprise owned and 6 stands 9 km line has been repaired, and over line 660 and a reinforcement bushings 120 have been replaced by new ones.
By the way, 35 kV "Teze Garadagli" TL in a certain part of the reconstruction and repair work was carried out in the rest of the line. Just 10 km from the line voltage and TL-6 stands were repaired, and more than 60 insulators were replaced.
Finally, it should be noted that other objects, as well as the issue of fire safety in focus. Thus, all fire departments volunteer groups have been created and fire training accident.
TL worth around dry grass, green mass track. At the same time, other preventive measures have been taken.