Bu gün “Azərenerji” ASC-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir iştirakçıları öncə inzibati binada Heydər Əliyevin büstü önünə əklil və gül dəstələri qoyaraq, Ulu Öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Natiq qeyd etdi ki, bu gün Azərbaycanın malik olduğu müstəqil elektrik enerjisi sistemi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndərin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyası olan, 8 enerji blokundan ibarət ümumi gücü 2400 MVt “Azərbaycan” İES-in birinci enerji bloku 1981-ci il oktyabrın 20-də istifadəyə verilmişdir. Bu möhtəşəm hadisə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələnin əsasını qoymuşdu. Prezident İlham Əliyevin 13 oktyabr 2004-cü il tarixli 446 saylı Sərəncamına əsasən, hər il oktyabrın 20-si “Energetiklər günü” kimi qeyd edilir.
Etibar Pirverdiyev onu da qeyd etdi ki, 1993-cü ilin iyununda xalqın istəyi və təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyev həmin dövrdə elektrik enerjisi sisteminin böhrandan çıxarılması, onun maddi-texniki bazasının yeniləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsi üçün məqsədyönlü, geniş miqyaslı tədbirlər həyata keçirmişdi. Bunun nəticəsidir ki, 3500 MVt-a yaxın generasiya gücü işə salınmışdır. Elektrik enerjisi istehsalı isə təxminən 12 milyard kilovatsaatdan 22 milyard kilovatsaatadək, yəni 1,8 dəfədən çox artmışdır. İqtisadiyyatın sürətli inkişafı, əhalinin həyat tərzinin yaxşılaşması sayəsində istehlak 11,3 milyard kilovatsaatdan 23 mlrd. kilovatsaata kimi, yəni 2 dəfədən çox artmışdır.
Hazırda bu strategiyanın cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini və Azərbaycanın elektrik enerjisi sistemində mühüm islahatlar və geniş miqyaslı quruculuq işləri həyata keçirildiyini qeyd edən Etibar Pirverdiyev onu da bildirdi ki, Dövlət Başçımızın rəhbərliyi altında həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində son 11 il ərzində Azərbaycanın elektrik enerjisi sistemində 17 yeni elektrik stansiyası istismara verilmiş, 10 min kilometrdən çox elektrik verilişi xətləri və 1500-dən çox yarımstansiya inşa edilmiş və yenidən qurulmuşdur. 2006-cı ildən başlayaraq, hər bir ildə iki yeni elektrik stansiyası istifadəyə verilmişdir. Nəticədə 2300 meqavatdan artıq yeni generasiya gücləri əldə əldə edilmiş və respublikamız elektrik enerjisi ixrac edən ölkəyə çevrilmişdir.
Etibar Pirverdiyev onu da vurğuladı ki, bütün bunlar Heydər Əliyevin dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin artırılması, xalqımızın həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması kimi mühüm istiqamətləri özündə birləşdirən müdrik siyasətinin nəticəsidir. Xalqımız Heydər Əliyevə bəslədiyi sevgi işığında daha da yüksələcək, Azərbaycan dövləti bütün məqsədlərini reallaşdıracaq, dünyanın ən azad, ən demokratik, maddi və mənəvi baxımdan ən zəngin dövlətləri sırasında öz layiqli yerini tutacaqdır.
Çıxışının sonunda Etibar Pirverdiyev son zamanlar müxtəlif istiqamətlərdə yüksək səviyyəli beynəlxalq tədbirlərin, o cümlədən ilk Avropa oyunlarının Azərbaycanda keçirilməsinı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətin uğurlu nəticələri olduğunu bildirdi. Az bir müddətdə bu səviyyədə tədbirlərin keçirilməsini təşkil etmək hər bir dövlətin imkanları daxilində olmadığını, cənab İlham Əliyevin güclü iradəsi və Avropa oyunlarının təşkilat komitəsinin sədri ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın böyük təşkilatçılıq qabiliyyəti sayəsində bu oyunlara hazırlıq vaxtından əvvəl başa çatdırıldığını qeyd edərək Etibar Pirverdiyev onu da bidirdi ki, bəzi qarayaxma kompaniyalarına baxmayaraq, bu oyunların yüksək səviyyədə həyata keçiriləcəyinə tam əminik və bunun üçün Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevə və onun xanımı Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Sonra Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə tədbirdə çıxış edərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli dövlətçilik fəaliyyətindən, müstəqil dövlət quruculuğundakı misilsiz xidmətlərindən bəhs edib. Dahi şəxsiyyət və qüdrətli siyasi lider kimi Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki rolundan geniş söhbət açan millət vəkili Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulan və on bir ildən artıq bir müddətdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən dövlət quruculuğu siyasətinin bütün sahələrdə dövlətimizin təhlükəsizliyini tam təmin etdiyini vurğrlayıb, uğurlu iqtisadi siyasətin, o cümlədən enerji siyasətinin ölkəmizin dinamik inkişafına, xalqımızın rifahının daha da yüksəldilməsinə möhkəm zəmin yaratdığını bildirdi.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə respublika iqtisadiyyatının inkişafı, o cümlədən elektrik enerjisi sistemində görülmüş işlər və əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışdılar. O da qeyd edildi ki, son illər həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkəmiz elektrik enerjisi idxalından azad olmuş, enerji sisteminin təhlükəsizliyi təmin edilmişdir. Eyni zamanda, mövcud stansiyalar modernləşdirilmiş, dünya standartlarına cavab verən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmişdir.

THE MEASURE WAS HELD ON
Today , the 92-anniversary of national leader Heydar Aliyev was held on in "Azerenergy" JSC. Before the bust of Heydar Aliyev in the administrative building, the participants laid wreaths and flowers, they pay tribute to the great leader.
The event continued in the auditorium of the company. Speaking at the opening ceremony, he said that "Azerenergy" Etibar Pirverdiyev of the great leader of our country in the development of services.
The speaker noted that the independent power supply system in Azerbaijan today is associated with the name of Heydar Aliyev. The initiative and leadership of the great leader of the largest thermal power plant in the South Caucasus, 8 units with a total capacity of 2400 MW, "" power of the first power unit was put into operation October 20, 1981. This spectacular event laid the foundation for a new stage in the development of the energy sector of Azerbaijan. President Ilham Aliyev's decree number 446 of 13 October 2004, in accordance with the October 20 every year, "Energy Day" is celebrated.
Etibar Pirverdiyev also noted that in June 1993 at the request of the people and the great leader Heydar Aliyev returned to power at the request of the power system during the withdrawal of the crisis, the resumption and strengthening of material-technical base of the target of large-scale events held, resulting in the generation capacity of 3500 MW has been launched. Approximately 12 billion kWh of electricity generation kilovatsaatadək 22 billion, which is 1.8 times. The rapid development of the economy, thanks to improvements in living standards, 23 billion kWh consumed 11.3 billion. As a kilowatt-hours, or more than 2-fold increase.
The system was put into operation 17 new power plants, more than 10 thousand kilometers of transmission lines and substations built and re-built more than 1,500 people. Since 2006, each of the two new power plants were built. As a result, more than 2,300 megawatts of new generating capacity has been reached and the country became an exporter of electricity.
Etibar Pirverdiyev stressed that all these strengthen our statehood Heydar Aliyev, Azerbaijan's growing economic power, to improve the quality of life of our people, as a result of the wise policy combines important trends. Our people will continue to grow in the light of His love for Heydar Aliyev, the Azerbaijani government will carry out all the tasks in the world's most free, most democratic, moral and material point of view, it will take its rightful place among the richest countries.
Etibar Pirverdiyev end of his speech in a variety of high-level international events in recent years, including the holding of the first European Games in Azerbaijan President Ilham Aliyev said that the success. Some smear campaigns, despite the implementation of these games are fully confident in the high level, and this President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva grateful.
Speaking after the event, MP Aydin Mirzazade, the multifaceted activities of national leader Heydar Aliyev, spoke about the invaluable services of an independent state. As well as the dynamic development of the energy policy of the country, said a solid foundation to further enhance the welfare of our people.
Other speakers at the event under the leadership of national leader Heydar Aliyev in the development of the economy, including the power supply system, spoke about the work done and achievements. He noted that in recent years as a result of targeted measures to liberate the country has to import electricity, security force has been provided. At the same time, the existing power plants upgraded, modern facility that meets international standards and equipped.