“AZƏRENERJİ” ASC-NİN İCTİMAİYYƏTLƏ ƏLAQƏLƏR VƏ MƏTBUAT XİDMƏTİNİN MƏLUMAT
2018-ci ilin iyul ayında “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən istehsal edilən elektrik enerjisinin həcmi 2,080 milyard kilovat-saat olub.
2017-cı ilin iyul ayı ilə müqayisədə istehsalda artım müşahidə edilir. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövründə bu rəqəm 1,883 milyard kilovat-saat təşkil edib.
Eləcə də, bu dövr ərzində ölkə enerji sisteminin əlaqəsi olan dövlətlər ilə elektrik enerjisi mübadiləsi qarşılıqlı şəkildə həyata keçirilib.
O cümlədən, Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq, yaxın və uzaq perspektivdə nəzərdə tutulmuş vəzifələrin icra vəziyyəti ilə bağlı müvafiq işlər davam etdirilib, eyni zamanda, enerji sisteminin müasirləşdirilməsi diqqətdə saxlanılıb və bununla əlaqədar olaraq, ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə bir sıra tədbirlər görülüb.
Qeyd edək ki, son illər enerji infrastrukturunun modernizasiyası və innovativ texnologiyaların tətbiqi Azərbaycan Respublikasının enerji sisteminin təhlükəsizliyinin və dayanıqlığının möhkəmlənməsinə gətirib çıxarıb. Həmçinin, ixracın diversifikasiyasına nail olunub və ixrac potensialı artırılıb.

INFORMATION ISSUED BY PUBLIC RELATIONS AND PRESS SERVICE OF “AZERENERJI” JSC
The volume of electricity produced by “Azerenerji” Open Joint-Stock Company in July 2018 was 2,080 billion kilowatt-hours.
There is an increase in production compared with July 2017. That is to say, this figure was 1,883 billion kilowatt-hours in the corresponding period last year.
Also, during this period, electricity sharing was mutually realized with the states with which the country’s power system has connections.
Besides, in accordance with the Action Plan of the Strategic Road Map for the development of utilities (electricity and thermal energy, water and gas) in the Republic of Azerbaijan, relevant works were carried out on the implementation of the tasks envisaged in the near and distant future, at the same time the modernization of the power system was taken into consideration and, in this regard, a number of measures were taken to inform the public.
It should be noted that in recent years, the modernization of power infrastructure and the introduction of innovative technologies have led to the strengthening of the security and stability of the power system of the Republic of Azerbaijan. Also, diversification of exports has been achieved and export potential has been increased.