“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsinin balans mənsubiyyətinə aid olan bütün şəbəkələrdə istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün təxirəsalınmaz tədbirlər cari ilin son üç ayı ərzində də həyata keçirilmiş və  hazırda da davam etdirilir. Belə ki, 110/35/10  kilovoltluq (kV) “Qusar” yarımstansiyasının genişləndirilməsi və yenidənqurulması layihəsi çərçivəsində yeni, 26 yuvadan ibarət 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) tikintisi başa çatdırılaraq istifadəyə verilmişdir. Eyni zamanda həmin dövrdə yarımstaniyada 35 kV-lik ikinci bölmədə gərginlik transformatoru da quraşdırılmışdır.
110/35/10 kV-lik “Quba” yarımstansiyasında isə bu dövr ərzində 32 yuvadan ibarət 10 kV-lik QPQ-nin tikintisi aparılmış və hazırda da bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Həmçinin sözügedən yarımstansiyada  1 saylı 40 MVA transformatorun 110 kV-lik xətt ayırıcısı, 110 kV-lik 1-ci “Quba” hava xəttinin (HX) xətt ayırıcısı, 10 kV-lik “Park”, “Qanköçürmə”, “Kollec”, “Zizik” və digər bir neçə HX-lərin yağ açarları təmir edilmişdir.
Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsinə istinadən qeyd edək ki, bu dövr ərzində 330/110/10 kV-lik “Xaçmaz”, 110 kV-lik “Xudat”, “Yalama”, “Siyəzən”, 35/10 kV-lik “Zeyxur”, “Cağar” yarımstansiyalarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlığı daha da yüksəldilmişdir. Əlavə olaraq bütün yarımstansiyaların güc transformatorlarında ölçü-sınaq işləri də aparılmışdır.
Xaçmaz REŞ-in 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) də yenidənqurma və təmir işləri aparılmışdır.  Belə ki, 330 kV-lik “Yalama – Dərbənd”, 110 kV-lik 1-ci, 3-cü, 4-cü, 6-cı, 7-ci və 8-ci  “Xaçmaz”, “Çarxı”, “Xudat-Yalama” və digər bir neçə xəttdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Əsaslı və cari təmir qrafikinə uyğun olaraq 150 kilometr məsafədə həmin bu xətlərdə təmir-bərpa işləri həyata keçirilmiş, 600-dən artıq xətt izolyatoru yenisi ilə əvəz olunmuş, 4 dayaq təmir edilmişdir. Hazırda 110 kV-lik “Xudat-Yalama” HEVX-də 6 ədəd ağac dayağın yeni metal dayaqla əvəzlənməsi işləri aparılır.
Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən onu da bildirdilər ki, görülmüş işlər enerjisistemin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, respublikamızın şimal bölgəsində enerjitəchizatı müəssisəsinə daha da keyfiyyətli elektrik enerjisinin ötürülməsinə imkan yaratmışdır.
Xaçmaz REŞ Xaçmaz, Şabran, Siyəzən, Quba və Qusar rayonlarında enerjitəchizatı müəssisəsinə enerjinin ötürülməsini həyata keçirir.

According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC Electric Power Transmission, Khachmaz Regional Electric Network owned urgent measures to further improve performance on all networks in the last three months of the year and still held out in on. So 110/35/10 kilovolt (kV) "Gusar" substation expansion and reconstruction project, a new, 26-slot consists of 10 kV distribution system (switch yard) construction completed and put into use. At the same time, s/s, 35 kV voltage transformer installed in the second section.
110/35/10 kV "Guba" During this period, 32 out of the slot substation consists of 10 kV switch yard and construction of the present work is underway in this direction. 40 MVA transformer in the substation, as well as the No. 1 line separator 110 kV, 110 kV, 1st "Guba" TL (TL) line separator, 10 kV "Park", "Blood", "High", " Zizik "and several other TL oil circuit breakers were repaired.
According to the Department of Energy Transmission during this period 330/110/10 kV "Khachmaz", 110 kV "Khudat", "Bathroom", "Siyazan" 35/10 kV "Zeykhur" " Jaghar "conducted under various conditions at the substations increased their viability. In addition to all the substations and power transformers measurement and testing work carried out.
Khachmaz REN 35 kV and higher voltage overhead transmission lines (TL) in the reconstruction and repair work carried out. Thus, the 330 kV "Licking - Derbent", 110 kV in the 1st, 3rd, 4th, 6th, 7th and 8th "Khachmaz", "wheel", "Khudat Yalama "and several other different types of repair work carried out in line. In accordance with the schedule of maintenance and repair of 150 kilometers of repair and restoration work carried out on these lines, more than 600 have been replaced by a new line insulator, 4 prop was repaired. At present, the 110 kV "Khudat-Yalama" TL 6 trees stand on the replacement work is carried out with metal ones.
Power Transmission Office also noted that the work done to further strengthen the stability of the power system, as well as energy facility in the north, allowing the transmission of high-quality electricity.
REN Khachmaz Khachmaz, Shabran, Siyazan, Guba and Gusar regions carry out the transfer of energy in the operation of energy supply.