AĞACƏKMƏ KAMPANİYASI KEÇİRİLDİ
Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin 2004-cü il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin çoxsaylı kollektivi oktyabr ayının 20-sini peşə bayramı kimi qeyd edir. Hər il olduğu kimi energetiklər peşə bayramını yenə böyük ruh yüksəkliyi ilə qarşılayırlar.
Bayram tədbiri Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarının və Şəhidlər xiyabanının ziyarəti ilə başlandı və ağacəkmə kompaniyası ilə davam etdirildi.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat Xidməti bildirir ki, “Yaşıllaşdırma Proqramı”na uyğun olaraq ağacəkmə kompaniyası bu gün Abşeron yarımadasının Şüvələn qəsəbəsində yerləşən “Şimal” elektrik stansiyasında həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, buranın torpaq örtüyü qumluqdur. Qışı mülayim, yayı quraq keçən yarımsəhra və quru-çöl iqlimidir. İqlim və torpaq şəraitinə müvafiq olaraq dərman rozmarini, eldar şamı, zeytun və digər ağacların əkilməsi məqsədəuyğundur.
Burada ağac əkiləcək sahə 3 hektar, bu gün əkilən zeytun və şam ağaclarının sayı isə 4 min ədədə yaxındır.
Tədbirdə iştirak edən “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev qeyd etdi ki, Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə respublikanın ekoloji problemlərini həmişə xüsusi diqqətdə saxlamış, ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirmişdir. Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti, o cümlədən, ekologiya sahəsində müəyyən etdiyi strategiya Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əlitev tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirilir.
Ölkəmizin ekologiya və biomüxtəlifliyinin mühafizəsi naminə səmərəli fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Fondunun vitse–prezidenti, İDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bu sahədə böyük uğurlar qazanılıb. İDEA İctimai Birliyi təsis edildiyi gündən həyata keçirdiyi genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyası çərçivəsində ölkə ərazisində yüz minlərlə ağac əkilib. Bu proses hazırda da ölkəmizdə uğurla davam edir.
“Azərenerji” ASC də bu istiqamətdə (tabe müəssisələrinin ərazilərinin abadlaşdırılması, yaşıllaşdırılması və s.) “Yaşıllaşdırma Proqramı” tərtib etmişdir. Həmin bu proqramda tabe müəssisələrin yerləşdiyi ərazilərin iqlimi, torpaq quruluşu və s. nəzərə alınmaqla həmin mühitə uyğun və xas olan bitkilər müəyyənləşdirilmiş və eyni zamanda bunların əkilməsi üçün yararlı və boş sahələr, həmçinin əkiləcək ağacların sayı dəqiqləşdirilmişdir. “Yaşıllaşdırma Proqramı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının təbii iqlim zonalarının temperatur dəyişmələri nəzərə alınaraq, ağacların əkilməsi müddəti müəyyənləşdirilmişdir.
Energetiklərin yaşıllıqların artırılması istiqamətində artıq ənənə halını almış tədbirləri bu dəfə “Şimal”, “Cənub”, “Sumqayıt” Elektrik Stansiyalarında və “Mingəçevir” Su Elektrik Stansiyasında davam etdirilmişdir. Tədbir çərçivəsində mövcud yaşıllıqlara qulluq göstərilmiş, ümumilikdə 6 min ədəddən artıq, o cümlədən Cənub, Sumqayıt Elektrik Stansiyalarında və Mingəçevir Su Elektrik Stansiyasında 2 minə yaxın eldar şamı, çinar ağacı əkilərək onların sahəsi artırılmışdır. Aqrotexniki qaydalara uyğun, səliqə ilə əkilən tinglərin dibləri bərkidilmiş və suvarılmışdır.
Energetika obyektlərində ekoloji tarazlığın bərpası və ətraf mühitin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə yaşıllıqların artırılması, yeni ağacların əkilməsi istiqamətində tədbirlər bundan sonra da davam rtdiriləcəkdir. Ümumilikdə, cari ildə əkiləcək ağacların sayının 20 minə yaxın olacağı gözlənilir.
Xatırladaq ki, “Azərenerji” ASC-də ətraf mühitin yaxşılaşdırılmasına imkan verən texnologiyaların da tətbiqi istiqamətində müvafiq tədbirlər mütəmadi həyata keçirilir. O cümlədən, Sumqayıtda istifadəyə verilmiş yeni 525 MVt-lik “Sumqayıt” elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur. Eyni zamanda, bərpa olunan enerji mənbəyi kimi hidroenergetikanın inkişafı, o cümlədən kiçik su elektrik stansiyalarının tikilməsi və yenidən qurulması istiqamətində layihələr həyata keçirir.

TREE PLANTING CAMPAIGN WAS HELD
President Ilham Aliyev signed an order on 2004 electricity system of the numerous staff October 20 is celebrated as a holiday dish. As in previous years, was met with great enthusiasm in the professional holiday of power.
The great leader's grave in the Alley of Honor and Alley of Martyrs The event began with a visit continued with a tree-planting campaign.
"Azerenergy" JSC Press Service that "Planting Program" under the tree planting campaign Suvalan settlement of Absheron peninsula today, "Shimal" power station is carried out.
Note that this place sand soil. Mild winters, dry summers and dry semi-desert climate. According to the climate and soil conditions, medications rozmarini, pine, olive and other trees would be planted.
The tree will be planted in the area of ​​3 hectares, planted with olive and pine trees, while the number today is about 4 thousand units.
Participating in the event of "Azerenergy" JSC Etibar Pirverdiyev noted that the head of Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev always paid close attention at all times, the country's environmental problems, implemented emergency measures to protect the environment. Great leader and visionary policies, including the strategy in the field of ecology by President Ilham Aliyev successfully continued today.
For the sake of the protection of the ecology and biodiversity of the country, effectively acting vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, head of IDEA Leyla Aliyeva progress has been made in this area. Since IDEA was established in the country within the framework of the large-scale tree-planting campaign, hundreds of thousands of trees have been planted. This process is now well under way in our country.
"Azerenergy" JSC in this direction (subordinate areas, landscaping, greenery, etc.). "Planting Program" has been drawn up. In those areas where the program is subject to the business climate, soil type and so on. Taking into consideration the environment and at the same time they are appropriate and specific to the identified plants suitable for planting and empty spaces, defined as the number of trees will be planted. "Planting Program" for the implementation of the measures stipulated by temperature changes in the climatic zones, taking into account the duration of the planting of trees have been identified.
To increase the power of the traditional measures of vegetation this time, "Shimal", "Janub", "Sumgait" power plants and "Mingachevir" hydro power plant continued. Within the framework of the existing greenery care, in general, more than 6 thousand, including the South, Sumgait, Mingechevir hydroelectric power plants and power plant 2 thousand pine, sycamore tree planted in their area increased. Agro-technical rules, neatly attached to the bottoms of seedlings planted and irrigated.
Energy facilities and restoration of the ecological balance of the environment to ensure the safety of vegetation, increasing the planting of new trees continuation of the measures. Overall, the number of trees to be planted in the current year is expected to be close to 20 thousand.
The "Azerenergy" JSC, the introduction of technologies that allow the improvement of the environment are regularly carried out in accordance with the relevant measures. In particular, the newly commissioned 525 MW in Sumgait "Sumgait" power plant is operated by the principle of the Clean Development Mechanism. At the same time, the development of hydro energy as a source of renewable energy, including small hydropower plants projects in construction and reconstruction.