“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər energetika müəssisələrində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazisində də istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqlığın artırılması istiqamətində görülən işlər cari ilin son dörd ayında da davam etdirilmişdir. O cümlədən, 500/330/10 kilovotluq (kV) “Samux” yarımstansiyasında 330 kV şin ayrıcısının eleqaz açarı (ŞAEA), 3-cü Şəmkir, 1-ci Alüminiumzavod hava xəttinin (HX) avadanlıqları, 330 kV-lik 3-cü Samux və 4-cü Mingəçevir HX-nin 1-ci sistem şinində olan şin ayrıcıları və digər bir neçə xəttin şin ayrıcıları təmir olunmuşdur. Bu dövrdə 110/35/6 kV Gəncə-1 yarımstansiyasında hər birinin gücü 31.5 MVA olan 2 və 3 saylı transformator əsaslı təmir olunmuşdur. 110 kV-lik 3-cü, 5-ci, 6-cı və 7-ci Gəncə HX-nin eleqaz açarları və cərəyan transformatorları, 35 kV-lik 2-ci Göygöl kabel xəttinin isə yağ açarı təmir olunmuşdur. Eyni zamanda gücü 250 kVa olan 2 saylı xüsusi sərfiyyat transformatorunun yağ açarı isə vakum açar ilə əvəz olunmuşdur.
Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsinə istinadən qeyd edək ki, bu dövr ərzində 330/110/10 kV GAZ, 330/110/10 kV Gəncə, 330/110/10 kV Ağstafa, 110/35/10 kV Alabaşlı və digər bir neçə yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlığı daha da yüksəldilmişdir.
Bütün bunlarla yanaşı bu dövrdə “Gəncə” REŞ-in 110 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) də yenidənqurma və təmir işləri aparılmışdır. Ümumilikdə, müxtəlif gərginlikli elektrik verilişi xətlərində 500 metrə yaxın naqil dəyişdirilmiş və 2800-dən artıq izolyator isə yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Məlumatda sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsini enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillər kimi qiymətləndirən Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən şəbəkədə yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.
Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən onu da bildirdilər ki, görülmüş işlər enerjisistemin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması ilə yanaşı, respublikamızın qərb bölgəsində enerjitəchizatı müəssisəsinə daha da keyfiyyətli elektrik enerjisinin ötürülməsinə imkan yaratmışdır.
“Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi” Gəncə şəhərində, Samux, Şəmkir, Ağstafa rayonlarında enerjitəchizatı müəssisəsinə enerjinin ötürülməsini həyata keçirir.

REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENTED IN THE LINE OF GRAPHIC
According to the information given by Electric Power Transmission Office to the press-service of "Azerenergy" JSC, as well as other energy facilities "Ganja Regional Electric Network" (REN) improvement in the operation, in order to increase the sustainability of the current year continued in the last four months. In particular, 500/330/10 kV "Samukh" 330 kV substation circuit breaker tire disconnectors (SAEA), 3rd Shamkir, 1st Aluminium zavod air line (TL) equipment, 330 kV 3rd Samukh and 4th in Mingachevir TL tire system's 1st line disconnectors and several other tire disconnectors were repaired. During this period, 110/35/6 kV substation in Ganja-1 31.5 MW each power transformers 2 and 3, which have been repaired. 110 kV, 3rd, 5th, 6th and 7th of Ganja HX circuit breakers and current transformers, 35 kV cable line Goygol 2nd oil circuit breakers were repaired. At the same time the consumption capacity of 250 KVA transformer oil circuit breaker at No. 2 was replaced with vacuum switch.
According to the Department of Electric Power Transmission during this period 330/110/10 kV GAZ, 330/110/10 kV Ganja, Agstafa 330/110/10 kV, 110/35/10 kV substations Alabashli and a few other different implementation of repair work increased their viability.
Along with all of this period, "Ganja" REN 110 kV and higher voltage overhead transmission lines (TL) in the reconstruction and repair work carried out. In total, 500 different voltage transmission lines and more than 2,800 meters of cable insulators were changed and replaced with new ones.
The implementation of these measures to guarantee stable energy economy as the main factors in evaluating the Electric Power Transmission Office to continue the reconstruction of the network is one of the main tasks on the agenda.
Electric Power Transmission Office also noted that the work done to further strengthen the stability of the power system, to prevent problems that may arise in the future, in addition to energy facility in the western part of the country, allowing the transmission of high-quality electricity.
"Ganja Regional Electric Network" in Ganja, Samukh, Shamkir, Agstafa energy transfer of energy to carry out the operation.