“BAKI” İEM: TEXNİKİ XİDMƏT İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLMİŞDİR
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki,digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Bakı” İstilik Elektrik Mərkəzində (İEM) də mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesinin dayanıqlığını və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Belə ki, “Bakı” İstilik Elektrik Mərkəzində dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cari ilin oktyabr ayında 38,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da 2015-ci ilin müvafiq dövründəki istehsaldan 8,9 milyon kilovatsaat artıqdır.
2016-cı ilin 10 ayı ərzində bu istilik elektrik mərkəzində 383,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehsaldan 123,5 milyon kilovatsaat artıqdır.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Bakı” İstilik Elektrik Mərkəzində də mövsümə hazırlıq tədbirləri davam etdirilir. 2016-cı ilin son üç ayı ərzində qrafik üzrə müəyyən olunmuş texniki xidmət işləri başa çatdırılmış, 1 saylı Qaz-Turbin Qurğusunun idarəetmə prosesində yaranmış nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır.
Tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş digər işlər də qrafikə uyğun davam etdirilir.
Ümumi gücü 107 MVt olan “Bakı” İstilik Elektrik Mərkəzi 2000-ci ildə istismara verilmiş və 2 ədəd qaz turbin qurğusundan ibarətdir.

According to the information given by Department of Energy Production to the Press – release of "Azerenergy" JSC, said that the information of the press, as well as other energy facilities, Thermal Power Center (TEC), the seasonal events are carried out in a timely manner. This in turn resulted in the stability of the production process will help improve the technical and economic indicators. Thus, the "Baku" Thermal Power Center, according to the dispatch schedule in October, 38.7 million kWh of electricity was generated from production in the same period of 2015, more than 8.9 million kWh.
During 10 months of 2016, 383.2 million kWh of electricity produced by thermal power in the center and it produced 123.5 million kWh in the same period last year.
As with other objects, "Baku" Thermal Power Centre in preparation for the season is underway. In the last three months of 2016, defined maintenance work was completed on schedule, the No. 1 gas-turbine installation management process defects have been eliminated.
In other cases provided for in the plan continues on schedule.
Total capacity of 107 MW, "the" Thermal Power Center was commissioned in 2000 and consists of 2 gas turbine unit.