Enerjitəchizatı müəssisələrinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri çərçivəsində respublikanın qərb bölgəsinin enerji təchizatının yaxşılaşdırılmasına da xüsusi diqqət yetirilməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər energetika müəssisələrində olduğu kimi Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsinin (REŞ) xidməti ərazisində də istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqlığın artırılması istiqamətində görülən işlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. O cümlədən, 500/330/10 kilovotluq (kV) “Samux” yarımstansiyasında 500 kV-lik 1-ci “Samux” hava xəttinin (HX) avadanlıqları, I, III və IV bölmə, “Samux-Qardabani” HX-nin avadanlıqları təmir olunmuşdur. Eyni zamanda, 330 kV-lik 2-ci “Samux”, 4-cü “Mingəçevir” HX-nin avadanlıqları təmir edilmiş, yeni mühafizə kabelləri çəkilmiş, 3x167 MVA avtotransformator, onun 330 kV-lik eleqaz açarı və cərəyan transformatoru, müxtəlif gücdə iki xüsusi sərfiyyat transformatorları təmir edilərək onların normal iş rejimi təmin olunmuşdur.
“330/110/10 kV-lik “Gəncə” yarımstansiyasında 330 kV-lik dolayı şin sistemində gərginlik transformatorları dəyişdirilmiş, gücü 200 MVA olan 1 saylı avtotransformator, 330 kV-lik 4-cü “Ağstafa”, II şin sisteminin gərginlik transformatorları, 330 kV-lik dolayı eleqaz açarı, 110 kV-lik dolayı eleqaz açarı, şinlər arası eleqaz açarı, 1-ci, 2-ci və 6-cı “Gəncə”, 1-ci “Yenikənd”, 1-ci “Şəmkir” HX-nin eleqaz açarı, cərəyan transformatoru və xətt ayrıcısı cari təmir olunmuşdur” – deyən mənbə həmin bu dövrdə 110 kV-lik “Gəncə-1”, “Gəncə-2”, “Zəyəm” və digər bir neşə yarımstansiyada həyata keçirilmiş təmir-bərpa işlərindən də danışdı.
Mənbə onu da bildirdi ki, EVX-lər üzrə əsaslı və cari təmir işləri aparılmış və hazırda davam etdirilir. Buna misal olaraq 330 kV-lik 3-cü və 4-cü ”Ağstafa”, 110 kV-lik 2-ci ”Gəncə”, 2-ci ”Şəmkir”, 1-ci ”Ağstafa” və bir neçə HX-lərdə görülmüş işləri göstərmək olar.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, müəssisənin bütün struktur bölmələrində könüllü yanğın dəstələri yaradılmış və yanğına qarşı qəza məşqləri keçirilmişdir. Yarımstansiyaların ərazisi və EVX-lərin dayaqlarının ətrafı qurumuş otlardan, trassası isə yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Yaz-yay mövsümü ilə əlaqədar bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. İldırımlı mövsümlə əlaqədar tədbirlər planı da hazırlanmışıdr. Eyni zamanda digər qabaqlayıcı tədbirlər də görülmüşdür.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq, şəbəkədə yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

REPAIR – RESTORATION MEASURES ARE IMPLEMENTED UNDER THE GRAPHIC
Energy facilities to ensure the quality and reliability of power supply, in order to avoid problems that may arise in the future as part of the reconstruction of the western region of focus in improving energy supply.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, transfer of control of electricity According to the press service of the company, as well as other energy facilities Ganja Regional Electric Network (REN) improvement in the work, in order to increase the stability of the work done during the last three months of the year also continues. In particular, 500/330/10 kV (kilovolts) 1500 kV TL (TL) equipment, I, III and IV of partition repair "Samukh" "Samukh" "Samukh-Gardabani" the TL in the device it was. At the same time, the 2nd 330 kV 4th repaired equipment "Mingachevir" the TL in new cables security "Samukh" position, 3x167 MVA, 330 kV circuit breakers circuit breakers and current transformers, two different power special transformers used repaired and normal Work mode.
And s/s by 330/110/ voltage transformers of 330 kV substation in indirect bus system has been changed, an auto-number capacity of 1200 MVA, 4330 kV" Agstafa ", the second bus voltage transformers, 330 kV breakers because and 110 kV circuit breakers due to the tires of the circuit breaker, 1 st, 2 nd and 6 th "Ganja" 1st "Yenikend" 1 "Shamkir" NW circuit breakers, current transformers and the line repaired current separator, "- said the source, during this period, 110 kV "Ganja-1", "Ganja-2", "Zayam" and other remedial carried out several substations, he said.
The source also said that maintenance and repairs have been carried out on the TL and continues. As an example, 330 kV and 3 4 "Agstafa" second 110 kV "Ganja" second "Shemkir" first "Aghstafa" was made possible to show multiple TL.
It should be noted that other objects, as well as the issue of fire safety in the spotlight constantly. So, in the groups of volunteers fire departments and fire the entire structure has been training accident. The area around the dry grass, piles of substations and transmission lines, and the trail was cleared of green mass. The spring-summer season and all the fat-containing electrical equipment checked the oil level has been brought down to normal levels. Thunder prepared season in the action plan. At the same time as other preventive measures were taken.
According to the source, the implementation of these measures, the energy of the key factors that ensure a more stable job. With this in mind, one of the main tasks on the agenda, to continue the reconstruction of the network reported.