ŞƏBƏKƏ QIŞ FƏSLİNƏ HAZIRDIR
Son vaxtlar digər enerji obyektlərində olduğu kimi İsmayıllı, Qəbələ və Zaqatala Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) də həyata keçirilən məqsədyönlü
tədbirlər bölgənin enerji təsərrüfatına olan tələbatını daha da dayanıqlı şəkildə ödəməyə imkan yaradır.
“İsmayıllı” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisinin keyfiyyətli və davamlı ötürülməsi
məqsədi ilə elektrik verilişi xətləri (EVX), transformator məntəqələri və yarımstansiyalarda geniş miqyaslı əsaslı və cari təmir işləri yerinə
yetirilmişdir.
110/35/10 kV-lik “İsmayıllı” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Quşçuluq”, “Xəstəxana”, “Diyalı”, “Qafqaz”, “Quşencə”, “Şəhər”, “Qəsəbə”
hava elektrik verilişi xətlərində, eyni zamanda 35/10 kV-lik “İvanovka” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Əzizbəyov”, “Talış”, “Şərabzavod”
və “A.Əsgərov” hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) yerinə yetirilən təmir-bərpa işlərini buna bariz nümunədir. Sozügedən HX-ləri 17 kilometrə
yaxın hissəsi təmir edilmişdir.
Rayonun 0,4 kV-lik EVX-lərində də müvafiq təmir işləri uğurla aparılmışdır. O cümlədən, 9,5 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir.
Qyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində 59 ədəd transformator məntəqəsində (TM) təmir işləri aparılıb.
Yenidənqurma işlərinə 100-dən artıq elektrik dayaqlarının basdırılması da daxildir.
Analoji tədbirlər “Qəbələ” EŞ-də də yerinə yetirilib. Belə ki, 110/35/10 kV-lik “Qəbələ” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik 4 saylı “Vəndam”, 5
saylı “Zarağan”, 3 saylı “Tüntül”, 2 saylı “Laza”, 1 saylı “Vaz” hava elektrik verilişi xətlərində, 35/10 kV-lik “Qəbələ” yarımstansiyasından çıxan
10 kV-lik 6 saylı “Bum”, 2 saylı “Şəhər”, 3 saylı “Şəhər”, 4 saylı “Şəhər” və 1 saylı “Şəhər” hava elektrik verilişi xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir-
bərpa işləri icra edilmiş, enerji daşıyıcılar daha da keyfiyyətli iş rejiminə gətirilmişdir. O cümlədən, 71,6 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir.
REŞ-dən daxil olan məlumat əsasında demək olar ki, elektrik şəbəkəsini əhatə edən bütün EVX-lər əsaslı və cari təmir edilmişdir. Bu da növbəti
qış fəslində abonentlərin elektrik enerjisindən istifadəsinə yüksək təminatın yaradılması deməkdir.
Bildirək ki, təmir işləri rayonun 0,4 kV-lik xətlərini də əhatə edib. O cümlədən, 23 kilometr xətt təmir edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, EŞ-in xidməti ərazisində 43 ədəd TM təmir edilmiş və bir ədəd komplekt transformator məntəqəsi quraşdırılmışdır.
REŞ-in fəaliyyət dairəsinə məxsus olan “Zaqatala” elektrik şəbəkəsi də diqqətdən kənar qalmamışdır. Belə ki, bu enerji obyektinin elektrik
enerjisi daşıyıcılarında da müvafiq təmir-bərpa işəri aparılmışdır. Buraya 110/35/10 kV-lik eyniadlı yarımstansiyadan çıxan 10 kV-lik “Tala”,
“Car”, “S.Vurğun”, “Göyəm”, II “Şəhər”, “Teleqüllə”, “Mazix”, “Bəhmədli”, “Əliabad”, “Suvagil”, “Lahıc” hava elektrik verilişi xətləri, 35/10 kV-lik
“Muxax” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Muxax”, “Çobangöl” elektrik verilişi xətləri və 35/10 kV-lik “Muğan” yarımstansiyasından çıxan
10 kV-lik “Muğanlı” hava elktrik xətlərində aparılmış təmir-bərpa işələri daxildir. Sözügedən xətlərin ümumilikdə 39,5 kilometri təmir edilmişdir.
Analoji işlər 0,4 kV-lik EVX-də də həyata keçirilmiş və 15,7 kilometrə yaxın xətdə əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada 31 ədəd TM-də təmir işləri görülmüş və yenidənqurma işləri çərçivəsində 123 dayaq quraşdırılmışdır.

THE NETWORK IS READY TO WINTER SEASON
Carried out purposeful measures in the line of supplying of the regions with regular electric power at “Ismayilli”, “Gabala and “Zagatala” Electric Networks (EN) give positive results as in other energy objects.
According to the information given by “Ismayilli” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, large scaled maintenance and capital repair work were implemented at TL, transformer points in order to quality and regular transmission of electric network.
Carried out repair restoration work at “Khastaxhana”, “Diyali”, “Gafgaz”, “Gushenje”, “Sheher”, “Gasaba” TL by 10 kV coming out “Ismayilli” s/s by 110/35/10 kV, at the same time, “Ezizbeyov”, “Talish”, “Sherabzavod” and “A. Askerov” TL by 10 kV coming out of “Ivanovka” s/s by 35/10 kV can be examples. About 17 km part of mentioned TL was repaired.
The relevant repair work was successfully implemented at TL by 0,4 kV of the region. By the way, about 9,5 km was repaired.
Lets` noted that, repair work were implemented at 59 transformer points (TP) during 9 months of the current year.
Grounding of more than 100 stands are also included to reconstruction work.
Analogical repair work was also implemented at “Gabala” EN. So that, different setting repair work was implemented at “Vendam” TL number 4, “Zaraghan” number 5, “Tuntul” number 3 “Laza” number 2, “Vaz” number 1 TL coming out of “Gabala” s/s by 110/35/10 kV and at Bum TL number 6, “Sheher” number 2, “Sheher” number 3, “Sheher” number 4 and “Sheher” number 1 TL by 10 kV coming out of “Gabala” s/s by 36/10 kV. By the way, about 71,6 km line was installed. All TL surroundings of electric network was capitally and maintenance repaired.
Repair work was also implemented at lines by 0,4 kV. By the way, 23 km line was repaired.
It should be noted that, 43 TP was repaired and one complete transformer point were constructed at the service territory of EN.
“Zagatala” electric network is also in the center of the attention. So that, the relevant repair – restoration work was implemented at energy carriers of this energy object. “Tala” TL, “Jar”, S. “Vurghun”, “Goyem”, the II “Sheher”, “Telegulle”, “Mazikh”, “Behmedli”, Aliabad, “Suvagil”, “Lahij” TL by 10 kV coming out of the same named s/s by 110/35/10 kV, “Mukhax”, “Chobangol” TL by 10 kV coming out of “Mukhax” s/s by 35/10 kV, “Mughanli” TL by 10 kV coming out of “Mughan” s/s by 35/10 kV were repaired. In general, 39,5 km of mentioned lines were prepared.
Analogical work were implemented at TL by 0,4 kV and capital - maintenance repair work was carried out. It should be noted at the end that, repair work was operated at 31 TP and reconstruction work was implemented at 123 stands.