ŞƏBƏKƏ MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə son illərdə paylayıcı elektrik şəbəkələrində görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Salyan Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, bir kilometr uzunluğunda 10 kV-lik yeni elektrik verilişi xətti (EVX) çəkilmiş, 19 kilometrə yaxın xətt isə əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarəti gücləndirmək məqsədilə yenidənqurma işləri aparılmış və 18 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik xətt “SİP” tipli kabellə əvəz edilmişdir. Bundan əlavə “smart” tipli kart sayğaclarının quraşdırılması üçün sayğacların girişinə ümumilikdə 9 kilometrə yaxın uzunluğunda koaksial kabel çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir qrafikinə uyğun olaraq 3,2 kilometrdən artıq 10 kV-lik xətt yenidən qurulmuş, 400-dən artıq transformator məntəqəsində (TM) yenidənqurma işləri aparılmış, 11 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik xətdə isə əsalı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Lənkəran EŞ-dən əldə etdiyimiz məlumata görə, burada da müvafiq təmir-bərpa işləri aparılmışdır. O cümlədən, 52 ədəd TM əsaslı təmir edilmiş, 23 ədəd TM-də isə yenidənqurma işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 6,3 kilometrdən artıq 10 kV-lik, 13 kilometrdən çox 0,4 kV-lik xətlərdə əsaslı təmir işləri görülmüşdür.
Onu da qeyd edək ki, “smart” tipli kart sayğaclarının quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə 35 kilometrə yaxın uzunluqda koaksial kabel çəkilmiş, 47 kilometrdən artıq 0,4 kV-lik xətt “SİP” tipli kabellə əvəz edilmiş, 4 kilometrdən çox 10 kV-lik xətt yenidən qurulmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, ümumi gücü 900 KVA olan 3 ədəd TM istismara verilmiş, 6,3 kilometrdən artıq 10 kV-lik, 10 kilometrdən çox isə 0,4 kV-lik xətlərdə yenidənqurma işləri başa çatdırılmışdır.
Lerik EŞ-də də müvafiq təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Bu enerji təsərrüfatında da “smart” tipli kart sayğaclarının quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə 300 metr uzunluqda koaksial kabel çəkilmiş, 1,5 kilometrdən artıq 10 kV-lik EVX yenidən qurulmuş, 280 metr 0,4 kV-lik xətt “SİP” tipli kabellə əvəz edilmiş, 1,5 kilometr 10 kV-lik, 440 metr 0,4 kV-lik EVX çəkilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 37 ədəd TM-də, 74 kilometrə yaxın 10 kV-lik, 25 kilometrə yaxın isə 0,4 kV-lik xətlərdə əsaslı təmir işləri aparılmışdır.

THE NETWORK IS READY TO SEASON
Supplying of productive activity of transmission infrastructure makes opportunity for supporting of the consumers with regular electric power. As a result of it, the capacity of carried out work was enlarged at distribution electric network during last years.
According to the information given by “Salyan” Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC (EN) some repair work were implemented at the enterprise service territory in order to preparation to winter season. By the way, new TL by 10 kV in 1 km length was installed, about 19 km line was capital repaired. At the same time, reconstruction work was operated and about 18 km line was substituted with SIL type line by 0,4 kV. In additional to, about 9 km coaxial cable was installed at input of the meters for construction of “smart” card type meters.
Lets` noted that, more than 3,2 km line by 10 kV was reconstructed, more than 400 transformer point (TP) was also reconstructed, about 11 km line by 0,4 kV was capital repaired.
Under the information given by “Lenkaran” EN, relevant repair –restoration work were also implemented there. By the way, 52 TP were capital repaired, 23 TP were reconstructed. At the same time, more than 6,3 km line by 10 kV, more than 13 km line by 0,4 kV were capital repaired.
It should be noted that, about 35 km coaxial cable was installed at input of the meters, more than 47 km line was substituted with SIL type line by 0,4 kV, more than 4 km line by 0,4 kV was reconstructed.
Under other information given by the source, 3 TP by total power 900 KVA were put into operation, more than 6,3 km line by 10 kV, more than 10 km line by 0,4 kV were reconstructed.
Under the information given by “Lerik” EN, the corresponding repair –restoration work were implemented. 300 m coaxial cable was installed at input of the meters for construction of “smart” card type meters. More than 1,5 km line was reconstructed, 280 m line by 0,4 kV was substituted with SIL type cable, 1,5 km line by 10 kV, 440 m TL by 0,4 kV were installed.
It should be noted that, about 74 km line by 10 kV, about 25 km line by 0,4 kV were capital repaired at 37 TP.
It should be noted that, carried out repair – restoration work plays the main role not only at increasing of exploitation level but also paying of energy bill.