İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Şəbəkələrin bərpası və yenidən qurulmasından başqa, elektrik enerjisinin uçotunun nizama salınması proqramına uyğun olaraq ilkin ödənişli kartlar vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadəyə görə müasir ödəmə sistemi də tətbiq edilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Gəncə” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 27 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 439,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 26,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 89 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində sözügedən qayda pozuntusuna görə 113 akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 1 milyon 346,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 80,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 79 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
“Tovuz” EŞ-dən verilən məlumata görə, burada cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 40 istehlakçının sayğacın uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 99,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 52 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər nəticəsində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 423 ədəd akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 2 milyon 227,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 133,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 68 faizə yaxın hisəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
“Gədəbəy” EŞ-in xidməti ərazisində isə cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 4 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 5,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 351 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2011-ci ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı burada 82 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 214,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 12,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 42 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən EŞ-lərdə istehlakçıların qayda pozuntularına görə cari ilin 9 ayı ərzində Gəncə EŞ-dən 14, Tovuz EŞ-dən isə 4 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

IMPLEMENTED MEASURES GIVE RESULTS
Capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and regular electric power and prevent of can happen problem in the future. Beside repair work of the network and reconstruction work, modern system is applied for electric power use with primary payment cards in accordance to put in order of electric energy account. It will play the main role in preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by Ganja electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 27 consumers were discovered at the enterprise service territory during carried out spot – checks in September of the current year. The statements were drawn up against these type of infringements and about 264 00 manat use value of 4391 00 kWh loosed electric power was restored. More than 89 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 113 statements were drawn up in the line of discovering of these type violations of rule at the enterprise service territory during 9 months of the current year. More than 808 00 manat use value of more than 3469 00 kWh loosed electric power was restored. More than 79 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Tovuz” EN, violations of rule of electric power of 40 consumers were discovered at the enterprise service territory during carried out spot – checks in September of the current year. More than 52 % of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted at the end that, 423 statements were drawn up during 9 months of the current year. As a result of it, more than 1336 00 manat use value of more than 2273 00 kWh loosed electric power was restored. About 68 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
According to the information given by “Gadabay” EN, the damages were discovered at meter complete of 4 consumers during carried out spot – checks in September of the current year. And more than 351 manat use value of about 59 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted that, 82 violations of rule were discovered during carried out spot – checks within 9 months of the current year. More than 128 00 manat use value of about 2143 00 kWh loosed electric power was restored. About 42 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 14 documents at Ganja EN, 4 at “Tovuz” EN were sent to law machinery for preparing of the necessary measures in the line of violations of rule observed at EN during 9 months of the current year.