“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Salyan elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 95 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 279,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 16,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 25 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində burada 764 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 2 milyon 189,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 131,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 31 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Lənkəran EŞ-dən daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 21 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 108,5 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 2011-ci ilin 9 ayı ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 286 qayda pozuntusuna görə 1 milyon 164 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 69,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 89 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Lerik EŞ-də isə cari ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 7 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 21,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən müəssisələrin də daxil olduğu “Şirvan” REŞ (buraya yuxarıda qeyd edilən müəssisələrlə yanaşı Şirvan, Neftçala, Hacıqabul, Cəlilabad, Biləsuvar, Masallı, Yardımlı və Astara EŞ-ləri də daxildir) üzrə isə cari ilin 9 ayı ərzində 2916 qayda pozuntusu aşkar edilərək 15 milyon 232,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 913,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 48 faizdən artıq hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, sentyabr ayında isə 350 qayda pozuntusu faktı aşkar edilmiş və 1 milyon 119,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 67,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 82 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

THE SPOT – CHECKS WERE IMPLEMENTED
According to the information given by “Salyan” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were discovered at meter complete of 95 consumers at the enterprise service territory during September of the current year. Discovered violations of rule were acted and about 168 00 manat use value of more than 2795 00 kWh loosed electric power was restored. About 25 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 764 infringements were discovered there during 9 months of the current year. As a result of it, about 1314 00 manat use value of more than 1896 00 kWh loosed electric power was restored. About 31 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Lankaran” EN, the damages were discovered at meter complete of 21 consumers at the enterprise service territory during September of the current year. More than 65 00 manat use value of about 1085 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` also noted under the information given by the source, 286 violations of rule were discovered during 9 months of 2011, more than 698 00 manat use value of 1 million 164 00 kWh loosed electric power was restored. More than 89 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
According to the information given by “Lerik” EN, violations of rule were discovered at the meters of 7 consumers and relevant statements were drawn up. About 13 00 manat use value of more than 215 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted that, 2916 infringements were discovered at “Shirvan” REN (beside above mentioned enterprises, “Shirvan”, “Neftchala”, “Hajigabul”, “Jalilabad”, “Bilasuvar”, “Masalli”, ”Yardimli” and “Astara” EN are also included there) during 9 months of the current year. And more than 9139 00 manat use value of about 15 million 3236 00 kWh loosed electric power was restored. More than 48 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum. By the way, 350 violations of rule were discovered and more than 671 00 manat use value of about 1 million 1192 00 kWh loosed electric power was restored. About 82 % of this sum was repaid during the accounting period.