İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin 100 faizə çatdırılması qarşımızda duran ən mühüm vəzifədir. Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu işlər hazırda da davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Zaqatala” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 49 istehlakçının (bundan 30-u məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 124,7 min kilovatsaata yaxın (bundan 72,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 40 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə 699 qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuşdur ki, bunun da 557-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 2 milyon 688,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 161,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 35 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“İsmayıllı” EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir ki, bundan da 13-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 21,7 min kilovatsaatadan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. O cümlədən, məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 17,6 min kilovatsaatdan artıq və 1,1 min manata yaxın olmuşdur.
Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində 207 qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur ki, bundan 147-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 825,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 49,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 24 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Qəbələ” EŞ-də isə cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 23 istehlakçının (bundan 20 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 36,5 min kilovatsaata yaxın (bundan 7,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 2,2 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 2011-ci ilin 9 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 426 qayda pozuntusu (bundan 338 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 1 milyon 16,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 61 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 42 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən müəssisələrin də daxil olduğu “Şəki” REŞ (buraya yuxarıda qeyd edilən müəssisələrlə yanaşı “Şəki”, “Balakən”, “Qax” və “Oğuz” EŞ-ləridə daxildir) üzrə isə cari ilin 9 ayı ərzində 2448 qayda pozuntusu (bundan 2022 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 7 milyon 145,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 428,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 36 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, sentyabr ayında 188 qayda pozuntusu (bundan 154 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilmiş və 439,5 min kilovatsaata yaxın (bundan 309,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 26,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.

Much more increasing of the consumers` service quality, saving of the looses in definite limit, supplying of 100 % payment result for used electric power are the main orders standing in front of us. A lot of work were carried out and at present is continued in the line of preventing of violations of rule of electric power.
According to the information given by “Zagatala” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 49 consumers were discovered (30 of them are belonging to the people consumers group) at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were acted and more than 74 00 manat use value of about 1247 00 kWh loosed electric power was restored (about 727 00 kWh is belonging to the people consumers group). More than 40 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 699 acts of violations of rule were drawn up during 9 months of the current year and 557 of them are belonging to the people consumers group. More than 1613 00 manat use value of about 2 million 6887 00 kWh loosed electric power was restored. More than 35 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Ismayilli” EN, the damages were discovered at meter complete of 15 consumers at the enterprise service territory in September of the current year. And 13 of them are belonging to the people consumers group. Discovered infringements were acted and more then 13 00 manat use value of 217 00 kWh loosed electric power was restored. By the way, the indicators were more than 176 00 kWh and about 11 00 manat at people consumer group.
The payment of this sum was repaid as a result of carried out measures.
Lets` also noted that, 207 infringements were observed during 9 months of the current year and 147 of them are belonging to the people consumers group. As a result of more than 495 00 manat use value of about 8251 00 kWh loosed electric power was restored.
More than 24 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
According to the information given by “Gabala” EN, violations of rule of electric power of 23 consumers were discovered (20 of them are belonging to the people consumers group) during carried out spot – checks in September of the current year. Discovered infringements were acted and about 22 manat use value of about 365 00 kWh loosed electric power was restored (about 78 00 kWh is belonging to the people consumers group). The payment of this sum was repaid during the accounting period.
By the way, 426 violations of rule of electric power were discovered ( 338 of them are belonging to the people consumers group) during 9 months of 2011 and more than 61 00 manat use value of about 1 million 168 00 kWh loosed electric power was restored. More than 42 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
It should be noted that, 2448 infringements were observed at “Shaki” REN (beside above mentioned enterprises, “Shaki”, “Balakan”, “Gakh” and “Oghuz” EN are also included there) during 9 months of the current and more than 4287 00 manat use value of about 7 million 1456 00 kWh loosed electric power was restored. More than 36 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum. By the way, 188 violations of rule were discovered in September (154 of them are belonging to the people consumers group) and more than 263 00 manat use value of about 4395 00 kWh loosed electric power was restored (about 3094 00 kWh is belonging to the people consumers group). The payment of this sum was repaid during the accounting period.