“ŞIRVAN” REŞ-DƏ DƏ TƏMİR KAMPANİYASI DAVAM EDİR
Cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki  göstəricilərin daha da dayanıqlı vəziyyətdə fəaliyyətinin təmin edilməsi, o cümlədən qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Şəbəkədən Şirvan, Masallı, Lənkəran, Astara, Lerik, Yardımlı, Cəlilabad, Biləsuvar, Neftçala, Salyan, Hacıqabul və Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsinin inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarında  cari ilin  son üç ayı ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, adları çəkilən rayon və qəsəbələrdəki istehlakçıların davamlı elektrik enerjisi ilə təminatı kollektivin ən ümdə tapşırıqlarından biridir. Bu məqsədlə də 330 kV-lik III, IV “Şirvan”, 220 kV-lik I, II  “Şirvan” və III “Masallı” elektrik verilişi xətlərində (EVX) xətt əsaslı təmir edilmiş, 140-dan çox izolyator və 74 ədəd xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmişdir. 110 kV-lik III “Ələt”, II, III və IV “Sabirabad”, II “Lənkəran” və digər daha 6 hava xətlərinin (HX) ümumilikdə 64 kilometrə yaxın hissəsi əsaslı təmir edilmiş, 88 xətt armaturu və 120-dən artıq izolyator dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 35 kV-lik EVX-lərdə də aparılmış və burada sözügedən dövr ərzində 9 kilometrdən artıq xətt əsaslı təmir edilmiş, 66-dən artıq izolyator və 50-yə yaxın xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 5 ədəd dayaq əsaslı təmir edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 35 kV-lik EVX-lərdə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 29 kilometrə yaxın, 235 və 100 ədəd olmuşdur. Eyni zamanda burada 3 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, 220 kV-lik “Masallı”, 110 kV-lik “Salyan” yarımstansiyalarında yağ açarlarının eleqaz açarlarla əvəz edilməsi işi həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan “Cənub”, “Muğan”, Masallı, “Neftçala”, “Salyan”, “Lerik” və digər yarımstansiyalarda müxtəlif güclü transformatorlar təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik “Xammal-2” yarımstansiyasında bir ədəd 3,2 MVA transformator quraşdırılmışdır.

REPAIR WORK IS CONTINUED AT “SHIRVAN” REN
The corresponding measures are implemented at “Shirvan Regional Electric Network” (REN) which plays the main role in supplying of the southern regions with electric power in order to much more improving of technical indicators and preparation to winter season.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC about carried out maintenance and capital repair work at TL and s/s of administrative territories of Shirvan, Masalli, Lankaran, Astara, Lerik, Yardimli, Jalilabad, Bilasuvar, Neftchala, Salyan, Hajigabul and Elet settlement of Garadagh region, the collective are assiduously try to supply the consumers with much more quality electric power.
For this purpose, the III, IV “Shirvan” TL by 330 kV, the I, II “Shirvan” TL by 220 kV and the III “Masalli” TL were capital repaired, more than 140 insulators and 74 line fixtures were substituted with new ones. The III Elet TL by 110 kV, the II, III and IV Sabirabad, the II Lankaran TL and other 6 TL were capital repaired in 64 km, 88 line fixtures and more than 120 insulators were substituted with new ones.
Lets` noted that, analogical repair work were carried out at TL by 35 kV and more than 9 km line was capital repaired, more than 66 insulators and about 50 line fixtures were substituted with new ones. At the same time, 5 stands were capital repaired.
By the way, these indicators were about 29 km, 235 and 100 at TL by 35 kV. At the same time, 3 stands were substituted with new ones there.
Under other information given by the source, oil circuit bracers were substituted with insulating gas bracers at Masalli s/s by 220 kV, Salyan s/s by 110 kV.
It should be noted that, different powerful transformers were repaired and put into normal work regime at Janub, Mughan, Masalli, Neftchala, Salyan, Lerik and other s/s.
One transformer by 3,2 MVA was constructed at Khammal – 2 s/s by 35 kV belonging to the enterprise balance.