İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, müvafiq tədbirlər REŞ-in fəaliyyət dairəsinə məxsus olan “Tərtər”, “Ucar” və “Ağdaş” elektrik şəbəkələrində də uğurla yerinə yetirilib.
Qeyd edək ki, Tərtər rayon və kəndlərində əhalinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha keyfiyyətli şəkildə təmin edilməsi məqsədilə 10 kV-lik “Sarıçalı”, “Qaraqoyunlu”, “İsmayılbəyli” və 6 kV-lik “Qaradağlı” hava elektrik verilişi xətlərində zədəli naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
Bu tədbirlər sırasına 10 kV-lik “Bəyimsarov”, “Xoruzlu” və “Seydimli” enerji daşıyıcıları da daxildir. Bu elektrik xətlərində naqillərin yeniləri ilə əvəz edilməsi ilə yanaşı, qüsurlu elektrik dayaqları yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, cari ilin 9 ayı ərzində 20 kilometrdən artıq 6-10 kV-lik EVX-də əsaslı və cari təmir işləri ğörülmüşdür.
Analoji tədbirlər “Seydimli”, “Qaraqoyunlu”, “Şəhriyar”, “Buruc” kəndlərini qidalandıran 0,4 kV-lik xətlərdə də yerinə yetirlmişdir. Mənbədən bildirilir ki, bu kəndləri əhatə etməklə 20 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik EVX-lərdə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb.
REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan “Ucar” elektrik şəbəkəsində də müvafiq tədbirlər uğurla yerinə yetirilmişdir. Qeyd edək ki, 10 kV-lik “Qazıqumlaq”, “Müsüslü”, “Təzəz Silyan”, 2-ci “Şəhər” hava elektrik verilişi xətlərində icra edilmiş müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri, eyniadlı ərazi vahidlərində enerji daşıyıcıların dayanıqlığını daha da artırmış iş qabiliyyətini daha da gücləndirmişdir.
Bundan əlavə Ucar şəhərində aparılan abadlıq və yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində 20-yə yaxın elektrik dayağı, 2000 metrdən artıq zədəli naqil yenisi ilə əvəz edilmişdir. Müvafiq tədbirlər Qülbəndə, Lək, Qazıqumlaq kəndlərində də həyata keçirilmişdir.
Mənbədən “Ağdaş” elektrik şəbəkəsində də bir sıra təmir-bərpa işlərinin yerinə yetirilməsi bildirilir. Belə ki, Şəbəkənin 10 kV-lik “Cardam”, “Abad” və “Maşad”, “Pirəncə”, “Şıxlı” hava elektrik verilişi xətlərində qüsurlu dayaqlar dəyişdirilmiş, rayon ərazisində əsən güclü külək nəticəsində sıradan çıxmış dayaqlararası naqillər bərpa edilmişdir. 4-cü “Şəhər” EVX-də isə dayaqların yenisi ilə əvəz edilməsi ilə yanaşı, çılpaq naqillər SİP kabelləri (175 metr) ilə əvəz edilmişdir.
Paralel olaraq şəhərin “Əmirxan”, “Orta Ləki”, “A.Ləki” kəndlərində həyətlərdə quraşdırılmış sayğacların küçəyə çıxarılması ilə əlaqədar burada olan 0,4 kV-lik çılpaq naqillər SİP və AVVQ markalı kabellərlə əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlər planı qarşıdan gələn qış fəslində fasiləsiz elektrik enerjisinin qarantıdır.

REPAIR WORK IS SUCCESSFULLY CARRIED OUT
Carrying out of capital and maintenance repair work at the s/s and TL, decreasing of losses in order to supply the consumers with quality and regular electric power are the most important matters standing in front of power engineering specialists. The corresponding measures are implemented at the service territory of “Mingachevir Regional Electric Network” (REN) as at other energy objects. According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, these type of measures were successfully operated at Tartar, “Ujar” and “Aghdash” electric networks.
Lets` noted that, damaged cables were substituted with new ones at “Sarijali”, “Garagoyunlu”, “Ismayilbeyli” TL by 10 kV and “Garadaghli” TL by 6 kV in order to supply people of Tartar region and its villages with quality electric power.
“Beyimsarov”, “Khoruzlu” and “Seydimli” energy carriers by 10 kV are belonging to these measures plan. Beside substituting of the cables with new ones at these electric lines, damaged electric stands were substituted with new ones.
Lets` also noted that, more than 20 km TL by 6-10 kV were capital and maintenance repaired during 9 months of the current year.
Analogical measures were implemented at TL by 0,4 kV feeding of Seydimli, Garagoyunlu, Shehriyar, Buruj villages. As the source noted that, about 20 km TL by 0,4 kV were capital and maintenance repaired.
Relevant measures were successfully implemented at “Ujar” electric network belonging to the balance of REN. Lets` noted that, executed repair – restoration work at “Gazigumlag”, “Mususlu”, “Tezez Silyan”, the II “Sheher” TL by 10 kV is much more strengthened work ability.
In additional, about 20 electric stands, more than 2000 m damaged cable were substituted with new ones at TL by 0,4 kV in accordance to carried out restoration and reconstruction work at Ujar. Relevant measures were implemented at Gulbendi, Lek, Gazigumlag villages.
As the source informed, repair – restoration work were operated at “Aghdash” electric network. So that, damaged stands were changed, out of service cables were repaired at “Jardan”, Abad and “Mashad”, “Pirenje”, “Shikhli” TL by 10 kV of the network. Beside substituting of the stands with new ones, the cables were changed to SIL type cables (175m) at the IV “Sheher” TL.
Naked cables by 0,4 kV were substituted with SIL and AVVG type meters at Emirkhan, Orta Leki, A. Leki villages.
Lets` noted that, carried out measures are the guarantee in the line of supplying of without break electric power in winter.