“BAKI ES”: AQREQATLAR DİSPETÇER QRAFİKİNƏ UYĞUN FƏALİYYƏT GÖSTƏRİR
Effektivliyi yüksək olmaqla yanaşı, tikinti müddətinin də azlığını nəzərə alaraq, Dövlət başçımızın diqqət və qayğısı sayəsində elektrik enerji sisteminin respublika xalq təsərrüfatının sürətli inkişafını qabaqlamasını təmin etmək məqsədilə, postsovet məkanında ilk dəfə olaraq generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan generatorların tətbiqinə başlanmışdır. Belə generasiya güclərindən biri olan 12 aqreqatlı, ümumi gücü 105 MVt təşkil edən “Bakı” elektrik stansiyasında da aqreqatlarda planlı təmir-sazlama işləri texniki xidmət qrafikinə uyğun aparılır.
“Bakı” elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata əsasən, aqreqatlara müvafiq olaraq texniki baxış keçirilir və qeydə alınan nasazlıqlar operativ olaraq aradan qaldırılır. Yeri gəlmişkən, aparılan təmir işləri stansiyanın işçi heyəti tərəfindən həyata keçirilmişdir.
Tədbirlər sırasına aqreqatların hava süzgəclərinin yenisi ilə əvəz edilməsi, radiator sahəsində radiatorlar, sovurucu hava şkaflarının yuyulması, avtomatik və mərkəzdənqaçma yağ süzgəclərinin təmizlənməsi, isti və soyuq su konturlarının pompaslarının dəyişdirlməsi, sınmış boltların yeniləri ilə əvəz edilməsi, və s. daxildir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Stansiyanın və maşın zalının ətrafı yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, stansiyanın elektrik avadanlıqlarına da baxışlar keçirilmiş, aqreqatlarda qrafik üzrə texniki xidmət işləri aparılmış və 110 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqlarında cari təmir işləri görülmüşdür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, təmir işləri güc transformatorundan, eleqaz açarlarından, ayrıcılardan, izolyatorlardan, generatorun avadanlıqlarından da yan keçməmişdir.
Elektrik stansiyasından daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin ötən ayı ərzində 46,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 1,1 milyon kilovatsaat çoxdur.
Məlumat üçün bildirək ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisə üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 427,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Qeyd edək ki, 10 ay ərzində nəzərdə tutulduğundan əlavə olaraq 5,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib.
Sonda bildirək ki, hal-hazırda haqqında danışılan enerji obyektindəki aqreqatlar dispetçer qrafikinə müvafiq fəaliyyət göstərir.

“BAKI PP”: THE UNITS ARE OPERATED CONFORMING TO THE DISPATCH GRAPHIC
Applying of generation power consisting of piston type engines firstly was begun at Soviet territory   in order to supply speedy developing of electric power system thanks to the state leader’s attention and care. One of these type generation power is Baku power plant, consisting of 12 units, total power by 105 MW.  Repair – mending work were implemented there.
According to the information given by Baku power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, technical control was carried out and discovered indispositions were operatively eliminated. By the way, repair work was implemented by the staff of the power plant.
Substituting of air filters with new ones of the units, washing of radiators, air boxes, cleaning of automatic   and centrifugal oil filters, changing of hot and cold water circuits, substituting of braked bolts with new ones are belonging to the measures row. Fire safety is also in the center of the attention as at other objects.
As the source informed, electrical equipments of the power plant were controlled,  the units were technically serviced and the equipments of the s/s by 110 kV were capital repaired.
It should be noted that, repair work were also implemented at power transformers, insulating gas breakers, disconnectors, insulators, unit equipments.
According to the information given by power plant, more than 46,1 million kWh electric power was generated and it is 1,1 million kWh more than predicted.
Lets` also noted that, electric power production was about 427,4 million kWh under the enterprise during 10 months. Lets` noted that, about 5,4 million kWh electric power was produced during 10 months of the current year.
At present, the units are operated in accordance to the dispatch graphic at above started energy object.