Ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Şabran Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, “Rəhimli” yarımstansiyasından qidalanan 10 kV-lik “Ağalıq” hava xəttinin (HX) 1,5 kilometri yenidən qurulmuşdur. Bu məqsədlə də 28 ədəd yeni dayaq basdırılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik “Düzbilici” HX-də 9 ədəd dəmir-beton və bir ədəd ağac dayaq basdırılmışdır. Ümumiyyətlə, 10 və 6 kV-lik HX-lərdə aparılmış təmir işləri zamanı 34 ədəd dəmir-beton, 2 ədəd metal, 13 ədəd ağac dayaq quraşdırılmış, 7 kilometrə yaxın naqil, 10 kilometr kabel və 320 ədəd izolyator quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, 10 kV-lik 2 dövrəli “Şəhər” HX-nin 150 metri yeraltı kabael xətti ilə əvəz edilmişdir. Şəhərin Sülh və H.Nağıyev küçələrində 0,4 KV-lik HX-lərinin 500 metri “SİP” tipli kabel xətlərilə əvəz edilməsi işləri başa çatdırılmışdır. Ümumiyyətlə, 0,4 kV-lik xətlərdə aparılmış təmir işləri çərçivəsində 39 ədəd ağac, 10 ədəd metal dayaq və 210-dan artıq izolyator quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, 18 ədəd TM-də əsaslı təmir işləri görülmüş və 30 ədəd 0,4 kV-lik ayrıcı quraşdırılmışdır. 91 ədəd TM-də isə cari təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda bir ədəd yeni TM quraşdırılıb istifadəyə verilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə transformatorların gücləri ilə yüklərinin uyğunluğuna baxış keçirilmiş və Liman, Çölquşçu, Zeyvə, Rəhimli kəndlərində yükə uyğun yeni transformatorlar quraşdırılmışdır.
Siyəzən EŞ-dən əldə etdiyimiz məlumata görə, bu enerji təsərrüfatlarında da müvafiq hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları, TM-lər cari və əsaslı təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətinə gətirilib. Belə ki, Kiçik Həmyə, Zarat kəndlərində və şəhərin bir neçə küçəsində ümumi gücü 2,1 MVA-dan artıq olan 7 ədəd transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. Eyni zamanda EVX-lərdə naqillərin dartılması, dayaqların düzəldilməsi, xətt boyunca ağacların kəsilməsi və budanması işləri də həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 10 kV-lik “Çınqıl zavod” HX-də 25 ədəd dayaq dəyişdirilmişdir. Analoji işlər 6 kV-lik “Təmir tikinti”, “Kondensator”, 0,4 kV-lik “Eynibulaq”, “Ağbaş”, “Yenikənd” və digər xətlərdə də aparılmış və ümumilikdə 20-yə yaxın dayaq dəyişdirlmişdir. Eyni zamanda sözügedən HX-lərdə 9 kilometrə yaxın naqil yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonların enerji təchizatının daha dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq  və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlarından təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Traditional repair – restoration work are implemented at  energy objects of the state territory in order to supply the consumers with quality and regular electric power. According to the information given by “Shabran” Electric Network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work was carried out at the eEnterprise territory in order to be ready to winter season. By the way, 1,5 km part of Aghalig TL by 10 kV feeding of Rehimli s/s was reconstructed. With this purpose, 28 new stands were grounded.  At the same time, 9 iron – concrete and one wooden stands  were grounded   at Duzbiliji TL by 10 kV. In general, 34 iron – concrete, 2 metal, 13 wooden   stands  were grounded    and about 7 km cable, 10 km conductor and 320 insulators were installed.
Lets` noted that, 150 m of 2 circuits Sheher TL by 10 kV was substituted with underground cable line. Substituting of  500 m part of TL by 0,4 kV with SIL type cable was over at Sulh and H. Naghiyev streets of the city. In general, 39 wooden, 10 metal and more than 210 insulators were constructed.
Lets` also noted that, capital repair work was implemented at 18 TP and 30 disconnectors by 0,4 kV were constructed. 91 TP were maintenance repaired. At the same time, one TP was constructed and put into operation. Beside all of them, new transformers were constructed at Liman, Cholgushlu, Zeyve, Rehimli villages and power and charge of  the transformers were controlled in order to decrease the losses and productively use of transformers.
Under the information given by “Siyazan” EN, relevant TL and their equipments, TP were capital and maintenance repaired and are ready to the next season. So that, 7 transformers more than 2,1 MVA total power was repaired and put into operation. At the same time, stretching of the conductors, repairing of the stands and cutting of the trees along the line and trimming were carried out.
It should be noted that, 25 stands were changed at Cingil zavod TL by 10 kV. Analogical work was implemented at Temir tikinti, Kondensator, TL by 6 kV, Eynibulag, Aghdash, Yenikend by 0,4 kV and other TL  and in general, about 20 stand were changed. At the same time, about 9 km conductor was substituted with new one at above started TL.
By the way, carried out measures in the line of supplying of electric power regularity of the regions is continued. The territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were c