“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Şirvan elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, 2011-ci ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 13 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 6,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 388 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 30 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 3 milyon 247,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 194,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin də 12 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yardımlı EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 6 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 15,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 935 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 23 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Ümumiyyətlə, burada 2011-ci ilin 10 ayı ərzində 19 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 74,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 4,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 21,3 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, yenə də elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.

THE SPOT – CHECKS GIVE RESULT
According to the information given by Shirvan electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were discovered at meter complete of 13 consumers at the enterprise service territory in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 388 manat use value of about 65 00 kWh loosed electric power was restored. Beside the payment of this sum, some part of the debtor debts for the acts of last months were also repaid.
Lets` noted that, 30 violations of rule of electric power were observed during 10 months and the relevant statements were drawn up against them. And more than 1948 00 manat use value of about 3 million 2472 00 kWh loosed electric power was restored. About 12 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and the relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Six violations of rule of electric power were discovered during carried out spot – checks at Yardimli EN in October of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 935 manat use value of about 156 00 kWh loosed electric power was restored. About 23 % of this sum was repaid during the accounting period.
In general, 19 infringements were observed and more than 44 00 manat use value of about 746 00 kWh loosed electric power was restored during 10 months of the current year. More than 21,3 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and the relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, there are still observed use of electric power by the edge line and the most of them were implemented by people consumer group.