Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Göygöl”, “Şəmkir” və “Qazax” EŞ-lərinin əməkdaşları tərəfindən də elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Göygöl elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 18 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 110,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarından yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2011-ci ilin 10 ayı ərzində aşkar edilmiş 247 qayda pozuntusuna görə 1 milyon 616,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 96,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 63 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Şəmkir EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, burada cari ilin oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 65 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 614,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 36,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarından yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 560 qayda pozuntusu aşkar edilərək 5 milyon 271,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 316,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 77 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qazax EŞ-də isə, cari ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 145 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 522,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 31,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 90 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, 2011-ci ilin oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 15 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 40,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarından yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
aYeri gəlmişkən, 2011-ci ilin 10 ayı ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə “Göygöl” EŞ-də 8, “Şəmkir” EŞ-də 5 və “Qazax” EŞ-də 2 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir. O cümlədən, cari ilin oktyabr ayı ərzində isə “Göygöl”, “Şəmkir” və “Qazax” EŞ-lərinin hər birindən bir istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

THE SPOT – CHECKS ARE CONSTANTLY IMPLEMENTED
Illegally use of electric power is prevented in time and relevant measures are implemented about these consumers by the collaborators of Goygol, Shemkir and Gazakh EN as at other electric networks.
According to the information given by Goygol electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were discovered at meter complete of 18 consumers during carried out spot – checks in October of the current year. Discovered indispositions were acted and more than 66 00 manat use value of about 1102 00 kWh loosed    electric power was restored. Beside the payment of this sum,  some part of the debtor debts for the acts of last months were also repaid during the account period.
Lets` noted that, 247 violations of rule were observed and more than 969 00 manat use value of about 6165 00 kWh loosed    electric power was restored during 10 months of the current year. About 63 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and the relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by Shamkir EN, violations of rule of electric power of 65 consumers were discovered in October of the current year. Discovered indispositions were acted and about 369 00 manat use value of more than 6146 00 kWh  loosed   electric power was restored. Beside the payment of this sum,  some part of the debtor debts for the acts of last months were also repaid during the account period.
As the source informed, 560 violations of rule of electric power were observed during 10 months of the current year and about 3163 00 manat use value of more than 5 million 2175 00 kWh loosed   electric power was restored. About 77 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and the relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
According to the information given by Gazakh EN, the defects were observed at meter complete of 145 consumers and about 314 00 manat use value of more than 5229 00 kWh loosed   electric power was restored during 10 months of the current year. More than 90 %  of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and the relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum. By the way, 15 infringements were discovered in October of the current year and more than 24 00 manat use value of about 401 00 kWh loosed   electric power was restored. Beside the payment of this sum,  some part of the debtor debts for the acts of last months were also repaid during the account period.
By the way, 8 documents at Goygol EN, 5 at Shamkir EN and 2 at Gazakh were sent to law machinery for carrying out of relevant measures during 10 months of 2011.