“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Mingəçevir elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 5 qayda pozuntusu (bu abonent (q/əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 10,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 644 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 56 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 112 istehlakçının (bundan 43-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 173 min kilovatsaatdan artıq (bundan 253,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 50,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 16 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Ağdam EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 64 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur ki, bundan da 58-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 143,2 min kilovatsaatdan artıq (bundan 119 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 8,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 2011-ci ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 794 istehlakçının (bundan 560-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 9 milyon 141,3 min kilovatsaatdan artıq (bundan 1 milyon 415 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 548,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Ağsu EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 6 qayda pozuntusu (bu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 12,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 755 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, ümumiyyətlə cari ilin 10 ayı ərzində burada 163 qayda pozuntusu (bundan 149-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək 411,7 min kilovatsaata yaxın (bundan 359,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 24,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 10 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

According to the information given by “Mingachevir electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 5 violations of rule of electric power were discovered (they are belonging to people consumer group) at the enterprise service territory in October of the current year and the relevant acts were drawn up against them. About 644 manat use value of more than 107 00 kWh loosed electric power was restored. About 56 % of this sum was repaid
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 112 consumers (43 of them are belonging to people consumer group) were discovered during 10 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 504 00 manat use value of more than 1 million 173 thousand kWh ( about 2536 00 of them are belonging to people consumer group) loosed electric power was restored. About 16 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by Aghdam EN, 64 violations of rule of electric power were discovered in October of the current year, 58  of them are belonging to people consumer group.  Discovered infringements were relevantly acted and about 86 00 manat use value of more than 1432 00 kWh loosed electric power (more than 119 of them are belonging to people consumer group) was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, the defects were observed at meter complete of 794 consumers (560 of them are belonging to people consumer group) during 10 months of 2011. About 5485 00 use value of more than 9 million 1413 00 kWh (more than 1 million 415 thousand are belonging to people consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Six violations of rule of electric power were discovered during carried out spot – checks in October of the current year and the relevant statements were drawn up. As a result of it, more than 755 manat use value of 126 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
By the way, in general, 163 infringements ( 149 of them are belonging to people consumer group) were discovered during 10 months of the current year. And more than 247 00 manat use value of about 4117 00 kWh (more than 3593  00 kWh are belonging to people consumer group)  loosed electric power was restored. About 10 % part of this sum was repaid as a result of carried out measures and the relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.