“BEYLƏQAN EŞ”: KOLLEKTİV MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
"Şəbəkədə "Azərenerji" ASC tərəfindən cari il üçün tərtib olunmuş qrafikə uyğun olaraq bütün işlər yüksək səviyyədə icra olunub. Yarımstansiya və hava xətləri üzrə nəzərdə tutulan işlər əsasən yekunlaşıb. Nəticə etibarı ilə payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri başa vurulub.
“Beyləqan Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, şəbəkənin xidməti ərazisi 2 ədəd 110 kilovoltluq xətdən qidalanır. Bunlar "Beyləqan" və "Xalac" xətlərindən ibarətdir. Həmin xətlərdə təmir işləri tam başa çatıb. Qüsurlu izolyatorlar dəyişdirilib, xətlərin keçdiyi trassalar yaşıl kütlədən təmizlənib. Qeyd edək ki, 110 kilovoltluq "Yeni Beyləqan" yarımstansiyasında cari təmir işləri aparılıb. 10 kilovoltluq tərəfdə yağ açarları daha müasir açarlarla əvəz olunub. Eyni gərginlikli "Beyləqan" yarımstansiyasında isə 25 MVA-lıq transformator əsaslı təmir edilib. O cümlədən "Daşburun" yarımstansiyasında nəzərdə tutulan cari və əsaslı təmir işləri də başa çatdırılıb. "Kəbirli" yarımstansiyasında vakuum tipli açarlar quraşdırılmaqla dayanıqlıq artırılıb. "Sarısu" yarımstansiyasında yağ açarlarında əsaslı təmir aparılmaqla saz vəziyyətə gətirilib.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkənin balansında olan 7 ədəd 35 kV-lik yarımstansiyalarda da qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər əsasən icra olunub. Bundan əlavə, 10-0,4 kV-lik xətlərdə və transformator məntəqələrində də nəzərdə tutulan tədbirlər yerinə yetirilib. Görülən işlərin nəticəsi olaraq elektrik enerjisinin tələbatçılara ötürülməsində heç bir çətinlik yoxdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, rayon üzrə sayğaclaşdırma işləri tam başa çatıb. Hazırda 1200 məcburi köçkünün sayğacla təmin olunması istiqamətində iş aparılır. Gələn ildən isə əhalinin sıx yaşadığı rayon mərkəzində smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması nəzərdə tutulub.
Perspektivdə nəzərdə tutulan digər işlərə gəldikdə isə 35 kV-lik "Xalac" elektrik verilişi xəttinin yenidən qurulması nəzərdə tutulub.

“BEYLAGAN EN”: THE COLLECTIVE ARE READY TO SEASON
Identified all work in accordance to the graphic were executed in high level at the network by Azerenergy” JSC during the current year. The measures have been already carried out at the s/s and TL. Preparation to autumn – winter season has been already over.
According to the information given by Beylagan electric network to the Press – release of Azerenergy JSC, the territory of the network is feeding by 2 lines by 110 kV. They are consisting of Beylagan and Khalaj lines. The damaged insulators were changed, the traces were cleaned of green mass. Lets` noted that, maintenance repair work was implemented at Yeni Beylagan s/s by 110 kV. Oil circuit breakers were substituted with modern type breakers. The transformer by 25 MW was capital repaired at the same powered Beylagan s/s. By the way, intended capital and maintenance repair work were over at Dashburun s/s. vacuum type breakers were   constructed at Kebirli s/s. After capital repair work oil circuit breakers are in normal work regime at Sarisu s/s.
Lets` noted that, all intended work were executed at 7 s/s by 35 kV. Beside it, the relevant measures were implemented at the lines and transformer points by 10-0,4 kV. There is no problem in transmission of electric power to the consumers as  a result of carried out work.
Under other information given by the source, metering work is continuing at the region. At present the measures are operated in the line of supplying of the 1200 refuges with the meter. Installing of smart – card type meters is also planned for the next year. Reconstruction of Khalaj electric line by 35 kV is intended.