İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı sayğacın üst və ya alt qapaqlarına müvafiq dövlət qurumları tərəfindən vurulmuş möhürlərin pozulması, baxış şüşələrinin sındırılması və digər pozuntu hallarına rast gəlinir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Xırdalan elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 1198 istehlakçının (bundan 1125-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 3 milyon 351 min kilovatsaata yaxın (bundan 2 milyon 605 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 201 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 65 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin oktyabr ayında isə 62 qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuşdur ki, bunun da 57-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 125,1 min kilovatsaata yaxın (bundan 71,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qobustan EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 105 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir ki, bundan da 97-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 229,4 min kilovatsaata yaxın (bundan 181 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 13,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 70 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin oktyabr ayında isə 5 qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur ki, bu da məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 11,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 685 manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 11 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

Breaking of the state seals on and down covers of the meters and also control glasses were observed during carried out spot – checks in the line of controlling of use of electric power by the consumers.
According to the information given by Khirdalan electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 1198 consumers ( 1125 of them are belonging to people consumer group) were discovered at the enterprise service territory during 10 months of the current year. The relevant statements were drawn up against them and more than 201 thousand use value of about 3 million 351 thousand kWh (more than 2 million 605 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. More than 65 % of this sum was repaid as a result of carried out spot – checks and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 62 statements were drawn up in October of the current year and 57 of them are belonging to people consumer group. As a result of it, more than 75 00 manat use value of about 1251 00 kWh (more than 715 00 manat belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during accounting period.
Under the information given by Gobustan EN, the infringements were discovered at meters of 105 consumers at the enterprise service territory during carried out spot – checks and 97of them are belonging to people consumer group. The relevant statements were drawn up against them and more than 137 00 manat use value of about 2294 00 kWh (more than 181 thousand kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 70 % of this sum was repaid as a result of carried out spot – checks and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 5 violations of rule of electric power were discovered and they are belonging to people consumer group. As a result of it, 685 manat use value of more than 114 00 kWh loosed electric power was restored. More than 11 % of this sum was repaid during accounting period.