Dövlət Başçısının diqqət və qayğısı sayəsində  ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş generasiya mənbələrindən biri olan “Şahdağ” elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun olaraq vaxtında göstərilmiş və bunun nəticəsində plansız boş dayanmalara yol verilməmişdir. Məhz bunun  nəticəsidir ki, ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin ötən 10 ayında da elektrik enerjisi istehsalında problem yaranmamışdır. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, stansiyada cari ilin 10 ayı ərzində 230 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilib. Məlumat üçün bildirək ki, göstərilən müddət ərzində enerji obyektində proqnozlaşdırıldığından təxminən  5,1 milyon kilovatssatdan atrıq elektrik enerjisi istehsalına nail olunub.
Cari ilin oktyabr ayında isə burada 25,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 360 min kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, tələbatçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi  məqsədilə  aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır.
Mənbədən əldə etdiyimiz  məlumata istinadən bildirək ki, cari ilin son 3 ayı ərzində generatorlarda və 3 saylı 40 mVA-lıq güc transformatoru və onun köməkçi avadanlıqları cari təmir edilmiş, idarəetmə hava kompressorunda texniki qulluq işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən,  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, hər birinin gücü 8,7 MVt olan 12 ədəd porşen tipli aqreqatdan ibarət olan bu elektrik stansiyası 2009-cu ilin sentyabr ayında istifadəyə verilmişdir. İstehsal olunan elektrik enerjisinin enerjisistemə ötürülməsi üçün 110 kilovoltluq II Quba hava xəttinin stansiyaya giriş-çıxışının  təmin edilməsi məqsədilə 2 kilometr uzunluğunda yeni xətt çəkilmişdir.

TECHNICAL SERVICE IS CARRIED OUT IN TIME
According to the information given by “Shahdagh” power plant which was constructed thanks to attention and care of the state leader to the Press – release of “Azerenergy” JSC, all technical service were implemented for the units in time, as a result of it, without plan stand situations were not observed. For this purpose there is no problem in electric power supply during 10 months of the current year. At present, the power plant is operated under the dispatch graphic.
As the source informed, more than 230 million kWh electric power was produced during 10 months of the current year. More than 5,1 million kWh electric power was generated and it is more than predicted.
More than 25,8 million kWh electric power was generated there in October of the current year and it is 360 thousand more than predicted.
Lets` noted that, technical service carried out in order to supply the consumers with quality and regular electric power was implemented by repair brigade of the power plant.
Under the information given by the source, the generator, power transformer number 3 by 40 MW and its subsidiary equipments were maintenance repaired during last 3 months of the current year.
By the way, fire safety is also in the center of the center of the attention. So that, fire extinguisher means were controlled.
Lets` remind that, the power plant consisting of 12 piston type units each power by 8,7 MW was put into operation since September of 2009. New line in 2 km was installed in order to supply I/O of the II “Guba” TL by 110 kV for transmitted of electric power to energy system.