MÖVCUD QAYDALARI POZANLARA QARŞI TƏDBİRLƏRİ GÖRÜLÜR
Payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində “Ağcabədi Elektrik Şəbəkəsi”ndə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilib.
Sözügedən şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, "Ağcabədi" yarımstansiyasında 25 MVA gücündə transformator 63 MVA-lıqla əvəz olunub. Həmin obyektdə istismar olunan 40 MVA-lıq transformator da təmirə çıxarılıb və onun da saz vəziyyətə gətirilərək yaxın zamanlarda işə buraxılması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda cari ilin sonuna kimi 35 kilovoltluq "Ağcabədi-2" yarımstansiyasındakı iki transformatordan biri - 6,3 MVA-lıq 10 MVA-lıqla əvəz ediləcək. Bundan başqa, eyni gərginlikli "Qış yatağı" yarımstansiyasındakı transformatorlardan da biri daha güclüsü ilə əvəz olunacaq. Bu istiqamətdə də əməli tədbirlər həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində 35 və 10 kV-lik xətlərin altındakı yaşıl kütlələr təmizlənib. Bu da baş verə biləcək qəza hallarının və qısaqapanmaların qarşısının alınması baxımından da mühüm əhəmiyyətə malikdir. Həmçinin, şəbəkənin balansında olan təxminən 1752 ədəd transformatordan 50 ədədə yaxını təmir edilərək yenidən istismar olunmaq üçün əraziyə gətirilib.
Onu da qeyd edək ki, 110 kilovoltluq "Ağcabədi" yarımstansiyasındakı 110 kV-lik yağ açarının müasir tipli eleqaz açarı ilə dəyişdirilməsi nəzərdə tutulur.
Yeri gəlmişkən, şəbəkə kollektivinin qarşısında dayanan mühüm problemlərdən biri də ərazidə məskunlaşmış məcburi köçkünlərin yaşadıqları evlərin sayğaclaşdırılması idi. Artıq həmin məsələ də öz müsbət həllini tapıb.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, şəbəkənin tamamilə yeniləşdirilməsi istiqamətində də məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə əvvəlcə Ağcabədi rayonunun mərkəzində və 7 kənddə SİP kabelin çəkilməsi və smart-kart tipli sayğacın quraşdırılması nəzərdə tutulur.
Mənbə sonda onu da bildirdi ki, rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən abonentlərə qarşı sərt tədbirlər görülür. Təbliğat işinin normal səviyyədə qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir. Görülən tədbirlər elektrik enerjisindən daha çox istifadə olunduğu qış aylarında qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınmasına təsirsiz ötüşməyəcək. Bu da öz növbəsində sərfiyyatın müəyyən qədər azalmasına səbəb ola bilər. Nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza halları minimum səviyyəyə enəcəkdir.

RELEVANT MEASURES ARE IMPLEMENTED AGAINST BREAKING OF RULES
Some important measures were implemented at “Aghjabadi Electric Network” in the line of autumn – winter season.
According to the information given by above started network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the transformer by 25 MVA was substituted with the transformer by 63 MVA at “Aghjabadi” s/s. The transformer by 40 MVA was also repaired at this object and is intended to put into operation in the future. At the same time, one of two transformers by 6,3 MVA was substituted with the transformer by 10 MVA at “Aghjabadi – 2” s/s by 35 kV.  Beside it,  one of the transformers at “Gish yataghi” s/s was substituted with much more powerful one. The relevant measures are implemented in the line of it.
Lets` noted that, green grass was cleaned at the lines by 35 and 10 kV in the line of preparation to autumn – winter season. And it will make opportunity in preventing of any accidents. At the same time, about 50 transformers from 1752 ones were repaired and put into normal work regime.
Lets` also noted that, changing of oil circuit breaker by 110 kV with insulating breaker is intended at  “Aghjabadi” by 110 kV.
By the way, one of the main problem is supplying the territory of refugees with the meters.
As the source informed, purposeful measures are implemented in the line of renewing of the network. For this purpose, construction of smart – card type meters and installing SIL cable is intended at the center of “Aghjabadi” region and at 7 villages.
Hard measures are carried out against illegally use of electric power at the region. Propaganda work is also in the center of the attention. Implemented work will make opportunity for preventing of illegal use of electric power in winter. As a result it  use will decreased and the accidents at the equipments  will also decreased to minimum.