MÖVSÜMİ TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Şirvan”, “Astara” və “Yardımlı” elektrik şəbəkələrinin (EŞ) xidməti ərazilərində də istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədlə transformator məntəqələrində (TM), ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə yenidənqurma işləri, eləcə də əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
Şirvan EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid şəbəkələrdə həyata keçirilmiş yenidənqurma tədbirləri çərçivəsində ümumi uzunluğu 1,6 kilometrə yaxın olan 10 və 6 kV-lik EVX çəkilmiş və eyni gərginlikli xətlərin 4,4 kilometri isə əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda uzunluğu 18 kilometrə yaxın 0,4 kV-luq xətt SİP tipli kabellə əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki, yenidənqurma tədbirləri ilə əlaqədar “smart” tipli kart sayğacların quraşdırılması üçün sayğacların girişinə 6 kilometrə yaxın uzunluğunda koaksial kabel çəkilişi həyata keçirilmiş, 21 ədəd transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda ümumi gücü 3,8 MVA-dan artıq olan 7 ədəd transformator əsaslı təmir edilmişdir.
Astara EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində isə 204 ədəd transformator məntəqəsində təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 0,9 MVA-ya yaxın olan 8 ədəd transformatorda əsaslı təmir işləri aparılaraq tam istismara yararlı vəziyyətə gətirilmişdir. Onu da qeyd edək ki, təmir işləri EVX-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, təmir kampaniyası çərçıvəsində 10 kV-lik EVX-də 90 kilometrdən artıq hissədə və 0,4 kV-luq EVX-də 15 kilometrə yaxın hissədə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Yardımlı EŞ-in xidməti ərazisində isə elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə ümumi gücü 2 MVA-dan artıq olan 23 ədəd transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Bununla bərabər 21 ədəd transformator da əsaslı təmir edilmişdir. Yeri gəlmişkən, Yardımlı rayonu ərazisində 10 kV-lik EVX-də 19 kilometrdən artıq hissədə, 0,4 kV-lik EVX-də 15 kilometrdən çox hissədə əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.

SEASONAL REPAIR WORK IS CONTINUED
Capital and maintenance repair and reconstruction work were implemented at the transformer points and transmission, distribution networks in order to supply the consumers with regular and quality electric power of “Shirvan”, “Astara” and “Yardimli” electric networks as at other energy objects.
According to the information given by “Shirvan” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, TL by 10 and 6 kV in 1,6 km was installed and the same tensioned lines in 4,4 km was capital repaired in the line of carried out reconstruction work. At the same time, line by 0,4 kV in 18 km was substituted with SIL type one.
Lets` noted that, installing of coaxial cable in  6 km length was implemented for construction of "smart" card type meters in accordance to reconstruction work, different setting repair work were implemented at 21 transformer points. At the same time, 7 transformers by 3,8 MVA were capital repaired.
Under the information given by “Astara” EN, 204 TP were repaired at the enterprise service territory, 8 transformers total power by 0,9 MVA were capital repaired and put into normal work regime. Lets` also noted that, TL were also repaired. So that, different setting repair work were implemented at 90 km part of TL by 10 kV and about 15 km part of TL by 0,4 kV.
Different setting repair work were carried out at 23 transformer points total power by 2 MVA in order to strengthened the regularity of electric power supply  at “Yardimli”  EN service territory. For this purpose 21 transformers were capital repaired. By the way, capital and maintenance repair work were operated at more than 19 km part of TL by 10 kV and at more than 15 km part of TL by 0,4 kV.