İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı sayğacdan kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə, sayğacın üst və ya alt qapaqlarına müvafiq dövlət qurumları tərəfindən vurulmuş möhürlərin pozulması, baxış şüşələrinin sındırılması və digər pozuntu hallarına rast gəlinir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə İmişli elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 640-dan çox istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 6 milyon 474,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 388,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin oktyabr ayında 49 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 278,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 16,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 36 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Saatlı EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 328 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 253,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 75,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 31 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin oktyabr ayında 21 qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur. Nəticədə 55,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 35 faizinin ödənişi təmin edilmişdir.
Kürdəmir EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin 10 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 712 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 3 milyon 506,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 110,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 73 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin oktyabr ayında isə burada 54 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 145,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 8,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 58 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbələrdən qayda pozuntularının istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, sözügedən dövr ərzində ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.

Use of electric power with the edge line, breaking of the state seals on and down covers of the meters and view glasses and other indispositions were observed during carried out spot – checks in the line of controlling of observing use of electric power laws by the consumers.
According to the information given by Imishli electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 640 consumers were discovered at the enterprise service territory during 10 months of the current year. Discovered indispositions were acted and about 3885 00 manat use value of more than 6 million 4749 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and the corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 49 violations of rule of electric power were discovered. As a result of it, more than 167 00 manat use value of more than 2784 00 kWh loosed electric power was restored. More than 36 % of this sum was repaid during the accounting period.
Under the information given by Saatli EN, the defects were discovered at meters of 328 consumers during carried out spot – checks, within 10 months of the current year. Discovered indispositions were acted and more than 752 00 manat use value of about 1 million 2534 00 kWh loosed electric power was restored. About 31 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and the corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 21 facts of infringements were discovered in October of the current year. As a result of it, more than 3300 manat use value of more than 553 00 kWh loosed electric power was restored. 35 % of this sum was repaid during the accounting period.
The defects were observed at the meters of 712 consumers during carried out spot – checks, within 10 months of the current year at Kurdemir EN. Discovered indispositions were acted and more than 1104 00 manat use value of 3 million 5068 00 kWh loosed electric power was restored. About 73 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and the corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 54 facts of violations of rule were observed in October of the current year. As a result it, about 88 00 manat use value of more than 1458 00 kWh loosed electric power was restored. More than 58 % of this sum was repaid during the accounting period.