SƏMƏRƏLİLİK DAHA DA ARTIRILIR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi və beləliklə də, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. “Mingəçevir”, “Ağdam” və “Ağsu” elektrik şəbəkələri bu qəbildən olan enerji təssərrüfatlarındandır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Mingəçevir” EŞ üzrə dayanıqlığın daha da artırmaq, uçota nəzarəti gücləndirmək məqsədilə bir sıra müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri yerinə yetirilib. Belə ki, 110 kilovoltluq “Şəhər” yarımstansiyasından qidalanan bir neçə hava xəttində cərəyan və gərginlik transformatorları, eyni zamanda hesabat sayğacları quraşdırılmış, 4,4 kilometr uzunluğunda EVX təmir edilmiş, 35 kV-lik “Karxana – 601” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik 12 və 18 saylı HX-lərinin əlaqələndirilməsi üçün 200 metr uzunluğunda EVX çəkilmiş və bir neçə dayaq quraşdırılmışdır. Analoji yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində də aparılıb. Ümumilikdə, 5,5 kilometr xətt təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, avtomobil məktəbində yerləşən məcburi köçkünlərin də enerji təchizatı diqqət mərkəzində olmuşdur. Belə ki, burada daha effektiv enerji təminatı yaratmaq məqsədilə SİP kabel xətləri çəkilmişdir. Bundan başqa, şəhərin A.Məmmədov küçəsi 7a, Nizami küçəsi 2 saylı binalara gedən 0,4 kV-lik, Sabir küçəsi 3 və 6 saylı binalara gedən 0,4 kV-lik naqillər yeni SİP kabelləri ilə əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki, ümumilikdə 44 ədəd transformator məntəqəsində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Səmərəliliyin daha da artırılması məqsədilə EŞ üzrə müxtəlif sayda 1 və 3 fazalı smart kart sayğacları quraşdırılmışdır.
“Mingəçevir REŞ”in xidməti dairəsinə məxsus olan “Ağdam” və “Ağsu” elektrik şəbəkələrində də analoji tədbirlər uğurla icra edilmişdir.
Məsələn, “Ağdam” EŞ üzrə 10 kV-lik “Kanal” hava elektrik verilişi xətti üzrə və 35/10 kV-lik “Qərvənd”, eynigərginlikli “Qaradağlı” yarımstansiyaları üzrə naqillərin və ağac dayaqların dəyişdirilməsini bu tədbirlər sırasına daxil etmək olar.
Müvafiq tədbirlər Xındırıstan, Qaradağlı, Quzanlı və Alıbəyli kəndlərini qidalandıran 0,4 EVX-lərdə və transformator məntəqələrində (TM) də aparılmışdır. Ümumilikdə, 600 metrdən artıq naqıl, 10-dan çox dayaq dəyişdirilmiş, 54 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş və 5 ədəd zədələnmiş transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. Onu da qeyd edək ki, “Ağdam” EŞ üzrə quraşdırılımış yeni sayğacların sayı 428-i ötüb. Dəyişdirlmiş sayğacların sayı isə 1470 ədədə yaxındır.
Ağsu şəhərinin enerji təminatında xüsusi rol oynayan eyni adlı elektrik şəbəkəsində də bir sıra sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri aparılıb. Enerji obyektindən bildirilir ki, 110/35/10 kV-lik “Ağsu” yarımstansiyasından çıxan “Cəfərli”, “Qaravəlli”, “İlxıçı”, “Ləngəbiz” və “Ərəbmehdibəyli” hava elektrik verilişi xətlərində də uğurlu yenidənqurma işləri aparılmış, enerji ötürücülərin dayanıqlığı daha da artırılımışdır . O cümlədən, 22 ədəd dayaq və 3,8 kilometrə yaxın naqil dəyişdirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, rayonda baş vermiş təbii fəlakət zamanı zədələnmiş naqil və dayaqlar da dəyişdirilmişdir. Sadalanan tədbirlərlə yanaşı, sayğacların həyətlərdən küçələrə çıxarılaraq quraşdırılması və yeni sayğacların quraşdırılması işləri də davam etdirilmişdir. Ümumilikdə, 0,4 kV-lik şəbəkələrdə isə 7,1 kilometr xəttdə yenidənqurma və təmir işləri aparılmış, 22 ədəd dayaq dəyişdirilmiş, 56 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş və 17 ədəd zədələnmiş transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.

Carrying out of capital and maintenance repair work, decreasing of the losses at the s/s, transmission equipments in order to supply the consumers with quality and regular electric power are the main order standing in front of power engineering specialists. The relevant measures are   implemented at “Mingachevir Regional Electric Network” (REN) as at other energy objects. Mingachevir, Aghdam and Aghsu are these type of electric networks.
According to the information given by above mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some different setting repair – restoration  work were implemented in order to strengthened control of the accounting and much more increasing the regularity under Mingachevir EN. So that, current and tension transformers at some TL feeding by Sheher s/s by 110 kV, at the same time, accounting meters were constructed, TL in 4,4 km length was installed, TL in 220 km was installed  for connection of the lines number 12 and 18 by 6 kV coming out of Karkhana – 601 s/s by 35 kV. Analogical reconstruction and different setting repair work were implemented at TL by 0,4 kV and at transformer points.  Totally 5,5 km line was installed.
Lets` noted that, energy supply of refugees located at automobile school is also in the center of the attention. So that, SIL type meters were installed in order to create much more effective energy supply. In additional, the cables by 0,4 kV were substituted with SIL type cables at A. Mammadov street 7a, Nizami street at apartment number 2, Sabir  street and at apartment number 6.
Lets` noted that, in general, capital and maintenance repair work were implemented at 44 transformer points. 1 and 3 phased smart – card type meters were constructed in order to  increase productivity.
Analogical measures were also operated at Aghdam and Aghsu electric network belonging to Mingachevir REN service.
For example, changing of the cables and wooden stands at Garvend s/s by  35/10 kV and the same tensioned Garadagh s/s under Aghdam EN and Canal TL by 10 kV are belonging to the measures plan.
The corresponding measures were implemented at TL by 0,4 and at TP feeding of Khindiristan, Garadaghli, Guzanli and Alibeyli villages. Totally, more than 600 m cable and 10 stands were changed, different setting repair work were operated at 54 TP and 5 damaged transformers were repaired and put into operation. More than 428 meters were installed at Aghdam EN. About 1470 meters were changed.
Some system important repair – restoration work were implemented at the same named electric networks which plays one of the main role in energy supply of Aghsu city. As energy object informed, successful reconstruction work was carried out at Jafarli, Garavelli, Ilkhichi, Lengebiz and Erebmehdibeyli TL coming out of Aghsu s/s, the regularity of energy transmitters was much more increased. By the way,   22 stands and about 3,8 km cable were changed.
Lets` also noted that, damaged cables and stands damaged at natural calamity were changed.  In general, reconstruction work were implemented at the networks by 0,4 kV and at 7,1 km line, 22 stands were changed, repair work were carried out at 56 TP and 17 damaged transformers were repaired and connected to the network.