SUYU NURA ÇEVİRƏNLƏR...
Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən məqsədyönlü şəkildə istifadə edilməsi bu gün prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilib.  Belə mənbələrdən biri də ölkə ərazisində olan çoxsaylı dağ çaylarının üzərində  kiçik su elektrik stansiyalarının (KSES) tikilməsidir. Artıq bu istiqamətdə əməli addımlar atılır.
Belə kiçik su elektrik stansiyalarından biri də Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda, Qusar rayonu ərazisindəki Cağar-Cibir kanalından qidalanan Qusar qolu kanalı üzərində inşa olunan "Qusar-1" KSES-dir. Hazırda həmin obyektin tikintisi Qusar rayonunun Urva kəndi yaxınlığında,  dəniz səviyyəsindən təxminən 1020 metr yüksəklikdə yerləşən bir ərazidə  aparılır.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, burada tikinti işlərinə aşağıdakılar aiddir: KSES-in maşın zalının yerləşəcəyi bina, ora daxil olan basqı su boru xəttinin tikintisi, sugötürən və suaparıcı kanallar. Stansiyada 3 ədəd  horizontal tipli hidroaqreqat quraşdırılacaq ki, onların da hər birinin gücü 0,35 meqavat təşkil edəcək. Beləliklə də, ümumi güc təxminən 1 MVT olacaq.
Mənbə onu da bildirdi ki, stansiyanın su təminatı Qusar qolu kanalı vasitəsilə həyata keçiriləcək. Kanaldan götürülən su maşın zalına veriləcək və burada quraşdırılmış generatorlar vasitəsilə elektrik enerjisinin alınması mümkünləşəcək. Elektrik enerjisinin alınması üçün su axınının sürəti saniyədə 3,5 kubmetr təşkil etməlidir.
Qeyd edək ki, stansiyada istifadə olunması lazım olan bütün zəruri avadanlıqlar əraziyə gətirilib. Tikinti meydançası üzrə nəzərdə tutulan işlər yekunlaşdırıldıqdan sonra avadanlıqların quraşdırılmasına başlanacaq.
Stansiya istifadəyə verildikdən sonra burada istehsal olunacaq ekoloji cəhətdən təmiz elektrik enerjisi yaxınlıqda yerləşən 10 kilovoltluq yarımstansiya vasitəsilə elektrik enerjisi sisteminə birləşəcək və bu sistemlə paralel işləyəcək. Bu xətlə Urva kəndi və yaxınlıqdakı bir sıra yaşayış məntəqələrinin 10 kV-lik ötürmə xətti üzrə elektrik enerjisi təminatı həyata keçiriləcək.
Xatırladaq ki, ilkin hesablamalara görə, respublika ərazisində bütün çayların nəzəri hidroenerji potensialı 40 milyard kVtsaat, o cümlədən texniki baxımdan istifadə edilməsi mümkün olan isə 16 milyard kVtsaat qiymətləndirilir.

TRANSFORMING WATER INTO LIGHT
Use of alternative and restored energy sources in  purposeful way is one of priority directions. One of these sources is small hydro power plants (SHPP) constructed on multiple mountain rivers. Important steps have been already taken in the line of it.
One of these small hydro power plants is “Gusar – 1” SHPP located at Guba – Khachmaz economical region, feeding by Jaghar – Jibir canal at Gusar region, constructed on Gusar canal. At present, construction of this object is implemented at 1020 m height of above sea-level, near Urva of Gusar region.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the next issues are belonging to construction there: building where will be located SHPP, construction of water line, water taking and water carrying canals. Three hydro units will be construed at the power plant each of them by 0,35 MVT. So that, total power will be 1 MVT.
As the source informed, water supply of the power plant will be implemented with Gusar branch canal. For getting electric energy the  speed of water flow should be 3,5 cubic/m in a second.
Lets` noted that, all necessary equipments were brought to the power plant. After finishing of work at the construction square, the equipments will be installed.
After put into operation of this power plant, produced ecologically clean electric power will be connected to electric energy system with the s/s  by 10 kV.   Electric power supply of Urva and around residents will be carried out with the line by 10 kV.
Lets` remind that, theoretical hydro energy potential of all the rivers at the republic is 40 milliard kWh, by the way, technically use is appreciated in 16 milliard kWh.