Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Nəzarət qrupları və şəbəkə əməkdaşları tərəfindən keçirilən reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
Cəlilabad PEŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, burada 2009-cu ilin noyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 57 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 273,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin  istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin müəyyən qisminin (25 faizə yaxın) ödənişi təmin edilmişdir. Ümumiyyətlə, ötən ilin 11 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 955  qayda pozuntusu aşkar edilərək 5,9 milyon kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 50 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Lənkəran PEŞ-dən əldə edilən məlumata görə isə müəssisənin xidməti ərazisində 2009-cu ilin noyabr ayında  keçirilmiş reydlər zamanı 38 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 158,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 9,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 80 faizə yaxın hissəsinin ödənişi də təmin edilmişdir. Ümumiyyətlə isə ötən ilin 11 ayı ərzində 610-a yaxın  qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 3,6 milyon kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 217 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 81 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

THE EFFECTIVE MEASURES ARE CARRIED OUT
A lot of work are carried out in the line of preventing of violations of rule, during electric power use. Damaging of the state steals of the meters, using of the meter by the edge line and other indispositions were discovered during carried out spot – checks. Much more hard measures are carried out against these consumers.
According to the information given by Jalilabad DEN to the Press-release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of 57 consumers were discovered,  during carried out spot – checks, in November of 2009 and use value of more than 273,1 000 kWh loss electric power was restored. Some part (about 25 %) of this sum was repaid. In general, 955  violations of rule were observed under the enterprise, during 11 months of the current year and  use value of about  5,9 million  kWh loss electric power was restored. More than 50 % of this sum was repaid and the corresponding measures are carried out in the line of reaping of the remainder sum.
Under the information given by Lankaran DEN, 38 facts of  violations of rule were discovered during carried out spot – checks, in November of 2009 and the statements were drawn up against them. As a result of it, use value of more than 9,5 000 manat  of more than 158,7 000 kWh loss electric power was restored. About  80 % of this sum was repaid. In general, about 610 facts of violations of rule were observed, during 11 months of the current year and use value of more than 217 000 manat of more than 3,6 million kWh loss electric power was restored. About 81 % of this sum was repaid  and the corresponding measures are carried out in the line of reaping of the remainder sum.