Hazırda bütün elektrik stansiyalarında, yarımstansiyalarda və elektrik ötürücü xətlərdə payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı tədbirlər planına uyğun təmir işləri davam etdirilir.
“Qusar”, “Xaçmaz”, “Quba”, “Siyəzən” və “Şabran” elektrik şəbəkələrini (EŞ) əlaqələndirən “Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin də (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan enerji obyektlərində də son aylarda xeyli sistem əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirilmiş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Bu da elektrik enerjisinə olan tələbatın daha da dayanıqlı və keyfiyyətli şəkildə paylanmasına, elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin azaldılmasına xidmət edir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Qusar Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 6 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir işləri ilə əlaqədar 110 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş, 45 ədədinə isə artırma əlavə edilmişdir. Eyni zamanda 7,5 kilometr naqil və 650 ədəd izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, sözügedən gərginlikli HEVX-də 370 ədəd dayaq təmir edilmişdir.
110 kV-lik “Xudat” yarımstansiyasında 10 MVA transformatorun təmirə çıxarılması ilə əlaqədar yükün bərabər paylanması və avadanlıqların ifrat yüklənməsinin qarşısının alınması məqsədilə 1 saylı 6,3 MVA-lıq transformator 16 MVA-lıqla əvəz olunmuşdur. 110 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, təmir işləri transformator və komplekt transformator məntəqələrindən (TM və KTM) də yan keçməmişdir. Belə ki, 10 kV-lik “Şəhər” HX-dən çıxan 0,4 kV-lik iki xətdə ümumilikdə 44 dayaq quraşdırılmışdır. Eyni zamanda şəbəkənin balansında olan 205 ədəd KTM-in güc transformatorlarına, 110 və 35 kV-lik yarımstansiyalarda çıxış fiderlərinin yağ açarlarına xeyli miqdarda yağ əlavə edilmiş, 70-dən artıq açar təmir olunmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, qış mövsümündə dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə Qayakənd kəndində bir ədəd KTM quraşdırılmış, 124 ədəd KTM təmir olunmuş, ümumi gücü 1,1 MVA olan 7 ədəd transformator əsaslı təmir edilmişdir. Bundan başqa, 10, 6 və 0,4 KV-lik HX-lərinin ümumilikdə 380 kilometrdən artıq hissəsində cari təmir işləri də həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonların enerji təchizatının daha dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin norma həddində saxlanması təmin edilir. Eyni zamanda TM və KTM-lərin ərazisi də quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

STABILITY IS MUCH MORE STRENGTHENED
Repair work is continued at power plants, s/s and TL in the line of preparation work to autumn – winter season.
A lot of system important measures were carried out at “Gusar”, “Khachmaz”, “Guba”, “Siyazan” and “Shabran” electric networks (EN) belonging to “Khachmaz Regional Electric Network” (REN) during last months. And it plays the main role in distribution of stabile and quality electric power to the consumers, decreasing of technological losses at the TL.
According to the information given by “Gusar Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 110 stands were substituted with new ones, 45 extensions were added in accordance to repair and reconstruction work carried out at TL by 10 and 6 kV. At the same time, 7,5 km conductor and 650 insulators were substituted with new ones. Beside all of them 370 stands were repaired at above mentioned tensioned TL.
The transformer number 1 by 6,3 MVA was substituted with the transformer by 16 MVA in order to prevent of extreme loading of the equipments and equally distributing of load in accordance to repair of the transformer by 10 MVA at “Khudat” s/s by 110 kV. Different setting repair work was operated at “Khachmaz” s/s.
Lets` noted that, these type of work were also implemented at transformer points and complete transformer points (TP and CTP). So that, 44 stands were constructed at two lines by 0,4 kV coming out of “Sheher” TL by 10 kV. At the same time, more than 70 breakers were repaired, too much oil was added to oil circuit breakers of the feeders coming out of s/s by 110 and 35 kV.
It should be noted that, one CTP was constructed, 124 CTP were repaired, 7 transformers total power by 1,1 MVA were capital repaired at Gayakend village. In additional, more than 380 km of TL by 10, 6 and 0,4 kV were maintenance repaired.
By the way, carried out work are continued in the line of much more supplying of the regions` electric power supply. The territory of s/s were cleaned of dry grass, oil level at oil capacious equipment were controlled in order to supply fire safety. At the same time, the territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire and extinguisher posts were controlled, under oil gravels of oil capacious equipments were substituted with new ones.