SON NƏTİCƏNİN UĞURU ÜÇÜN
"Azərbaycan Respublikası regionlarının 2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı"nın icrası ilə əlaqədar Tərtər rayonunda da xeyli işlər həyata keçirilib. Rayonun elektrik enerjisi təchizatı sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra tədbirlər görülüb.
“Tərtər Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən illərdə olduğu kimi, cari ildə də rayonun enerji təsərrüfatında diqqətəlayiq işlər yerinə yetirilib. 9 min əhalinin yaşadığı 12 yaşayış məntəqəsini birləşdirən "Ələsgərli-Mamırlı-Poladlı" avtomobil yolunun tikintisi zamanı yol çəkilişinə mane olan 75 ədəd ağac dirək beton dirəklə əvəz olunub, 1200 metr çılpaq naqil izolyasiyalı SİP kabellə əvəz edilib, 4 ədəd transformator yoldan kənara çəkilib, 30 ədəd işıqlandırma dirəyi quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, Düyərli-Ələsgərli yolunun kənarında da 41 ədəd işıqlandırma dirəyi basdırılıb və enerji ilə təmin edilib. Tərtər şəhəri ərazisində bir neçə küçədə isə 200-dən artıq müasir işıqlandırma dirəyi basdırılıb, 8 kilometr elektrik xətti çəkilib.
Yeri gəlmişkən, 20 ədəd transformator təmirdən sonra istehlakçıların istifadəsinə verilib. 428 məcburi köçkün, 125 yerli əhali qrupuna aid istehlakçıya sayğac quraşdırılıb. Abonentlərin müxtəlif səpkili müraciətləri müsbət həll olunub. Enerji verilişinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə rayona 25 MVA gücündə bir ədəd yeni yüksək gərginlikli transformator gətirilib.
Sonda onu da qeyd edək ki, Tərtərin enerji təchizatçıları qarşıdakı qış aylarında da istehlakçıların elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təmin olunması üçün bütün qüvvə və imkanlarını səfərbər ediblər.

FOR SUCCESS OF LAST RESULT
A lot of work were carried out at Tartar in accordance to executing of social – economical development State Program of the regions of Azerbaijan Republic in 2009 – 2013. Some measures are implemented in the line of improving of the region electric power supply.
According to the information given by Tartar Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, important work was operated at the region energy economy during current year. 75 wooden posts were substituted with concrete ones, 1200 naked conductor were substituted with insulated SIL type ones, 4 transformers were moved from a way, 30 lighting posts were constructed during construction period of Alesgerli – Mamirli – Poladli automobile way.
Lets` noted that, 41 lighting posts were grounded and were supplied with energy at the edge of Duyerli – Aleskerli way. More than 200 modern type lighting posts were grounded, 8 km electric line was installed in some streets of Tartar.
By the way, after repair work 20 transformers were put into operation. Meters were installed for 428 refugees and 125 local people. One high voltaged transformer by 25 MVA was put into operation at the region in order to improve electric power transmission.
It should be noted at the end that, energy suppliers of Tartar are assiduously try to supply the consumers with quality and regular electric power.