“ŞƏMKİR” SES SİLSİLƏSİ: TƏMİR BƏRPA İŞLƏRİ APARILIR
Hazırda alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə edilməsi məsələsi bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Bu məsələ qlobal ekoloji problemlərin aradan qaldırılması, ətraf mühitin qorunması baxımından xüsusilə aktualdır.
Qeyd edilməlidir ki, respublika istehlakçılarının elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində, o cümlədən pik gücləri baxımından ölkədə fəaliyyət göstərən su elektrik stansiyalarının (SES) rolu əvəzsizdir.  Bu baxımdan sözügedən obyektlərin tam gücü ilə fəaliyyət göstərməsi əsas şərtlərdən biridir. Məhz buna görə də, adıçəkilən obyektlərə diqqətin artırılması və onların iş rejiminin günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədə təmin edilməsi vacib amil hesab edilməlidir. Belə obyektlərdən biri də “Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi»dir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, cari ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 69,7 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnoza 101 faiz əməl edilməsi deməkdir. Qeyd edilən həcmdən 48,7 milyon kilovatsaatı «Şəmkir» SES-in, 21 milyon kilovatsaatı isə «Yenikənd» SES-in payına düşür.
Qeyd edək ki, cari ilin ötən 11 ayı ərzində isə 1milyard 252 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı, 1 milyard 271,1 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Bundan 908,5 milon kilovatsaatı « Şəmkir » SES-in, 362,6 milyon kilovatsaatı isə  «Yenikənd » SES-in payına düşür.
Mənbənin bildirdiyinə görə, ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin müvafiq dövrlərində də texniki-iqtisadi göstəricilər qənaətbəxş olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, digər enerji obyektləri kimi, adıçəkilən obyektdə də iş rejimi günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədədir. Hal-hazırda elektrik stansiyası dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə sözügedən dövr ərzində SES-lərdə olan avadanlıqlarda, qurğularda təmir işləri və proflaktik yoxlamalar aparılmış və hazırda bu işlər davam etdirilir.

At present use of alternative and repaired energy sources is in the center of the attention of the world. This matter is very actual from the point of view of preventing of ecological problems and saving of environmental.
It should be noted that, hydro power plants play one of the main role in the line of supplying of the republic consumers with electric power, by the way, in the line of pick power. For this purpose operation of above mentioned objects in whole power is one of the main terms. One of these objects is “Shamkir Hydro Power Plant”.
According to the information given by above started enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 69,7 million kWh electric power was produced under the enterprise in November of the current year and it means 101 % achievement. From this capacity 48,7 million kWh was generated by “Shamkir” HPP, 21 million kWh was produced by “Yenikend” HPP.
Lets` noted that, 1 milliard 271,1 million kWh electric power was produced against 1 milliard 252 million kWh prediction during 11 months of the current year. 908,5 million kWh production belongs to “Shamkir” HPP, 362,6 million belongs to “Yenikend” HPP.
As the source informed, technical – economical indicators were satisfactory during relevant period of the current year as last years.
By the way, work regime is meeting daily requirements at above mentioned objects. At present, power plant is operating in accordance to the dispatch graphic.
It should be noted at the end that, repair and prophylactic control were implemented and at present id continued at the equipments, installations of HPP.