İMİŞLİ REŞ: DAYANIQLIQ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində də yerləşən bütün yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində, o cümlədən, komplekt transformator məntəqələrində və elektrikötürücü xətlərdə son üç ya ərzində bir sıra yenidənqurma və təmir-bərpa işləri aparılmışdır. 330 kV-lik “İmişli” yarımstansiyasında da bir sıra əsaslı təmir və texniki təftiş işləri, 1 saylı 240 meqavoltamperlik (MVA) avtotransformatorun quraşdırılması işləri uğurla yerinə yetirilir. REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə bu işlər yaxın zamanlarda başa çatdırılacaq.
Paralel olaraq “Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”nin 110 kV-lik “Sarıcalar” yarımstansiyasında 25 MVA-lıq transformator quraşdırılmış və onun yağ açarları təmir edilmişdir. Qeyd edək ki, transformator hazırda səmərəli işlək rejimində fəaliyyət göstərir.
Müəssisədən “Ağcabədi” yarımstansiyasının I bölməsinin 110 və 35 kilovoltluq hissəsində genişləndirmə və yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsi vurğulanır. Yarımstanisyada tranformatorların fiziki köhnəlmiş giriş yağ açarları müasir tipli yağ açarları ilə əvəz edilmişdir. Ağcabədi rayonun ərazisində 500-dən artıq məcburi köçkünlərin daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi məsələsi daim diqqət mərkəzində olmuş, burada 2 dövrəli “Taxta körpü” hava elektrik verilişi xətti çəkilmiş və tərkibində 2 ədəd 10 MVA gücündə transformator olmaqla 110/10 kV-lik “Taxta körpü” yarımstansiyası quraşdırılmışdır. Qeyd edək ki, yarımstansiyada ölçü-sınaq işləri də artıq yerinə yetrilmiş və yaxın günlərdə istismara veriləcəkdir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, REŞ-in xidməti ərazilərinə aid olan digər “Qış yatağı”, “Zərdab”, “Seyidlər” və “Qaradolaq” enerji obyektləri də müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işlərindən sonra normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Hazırda 110/35/10 kV-lik “Saatlı Dartı” yarımstansiyasında 20 MVA gücündə transformator əsaslı təmir edilir və müssisədən bildirilir ki, bu işlər də yaxın günlərdə yekunlaşacaqdır.
Mənbə bildirir ki, müəssisənin xidməti ərazisində yerləşən 320-yə yaxın müxtəlif güclü 10/0,4 kV-lik transformatorlar əsaslı, 430-dan artıq transformator isə cari təmir edilərək abonentlərin istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, sistemtəşkiledici 330 kV-lik III “Şirvan” hava elektrik verilişi xəttinin dayanıqlığının artırılması məqsədilə aralıq dayaqlarda hər üç fazada qüsurlu izolyatorlar yeni şüşə izolyatorlarla əvəz edilmiş, müxtəlif sayda dayaqlarda isə rəqssöndürücülər bərpa edilmişdir. 110 kilovoltluq I və II “Kürdəmir” hava elektrik verilişi xətlərində də müxtəlif təyinatlı bərpa işləri aparılmışdır.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Elə bunun üçün də yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biridir. Bunu müəssisədən bildirdilər və qeyd etdilər ki, hazırda sözügedən REŞ-in xidməti ərazilərində yenidənqurma və təmir işləri davam etdirilir, belə ki, 110 kV-lik “Kürdəmir” və “Sabirabad” yarımstansiyalarında müvafiq tədbirlərlə əlaqədar olaraq köhnəlmiş yağ açarları yeni eleqaz tipli yağ açarları ilə əvəz edilməsi, kabel kanallarının yenidən qurulması və mühafizə idarəetmə kabellərinin dəyişdirilməsi işləri planlaşdırılır. Qeyd edək ki, “Kürdəmir” yarımstansiyasında bu işlərin icrasına artıq start verilib.

IMISHLI REN: STABILITY IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Reconstruction and repair – restoration work were implemented at the s/s, transformer points, by the way, at complete transformer points and TL of “Imishli Regional Electric Network” as at all energy objects, during last three months. Repair and inspection work were carried out and construction work of auto transformer number 1 by 240 MVA was successfully over at “Imishli” s/s by 330 kV. According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the measures will be over in a few days.
The transformer by 25 MVA was constructed and oil circuit breakers were repaired at “Sarijilar” s/s by 110 kV of “Saatli” Electric Network. Lets` noted that, the transformer is operating in normal work regime.
As the source informed, enlarging and reconstruction work were implemented at 110 and 35 kV part of the I section at “Aghjabadi” s/s. Physically outdated input oil breakers of the transformer were substituted with modern one at the s/s. Supplying more than 500 refugees at Aghjabadi region with quality and regular electric power was always in the center of the attention, 2 circuit “Takhta korpu” TL was installed and “Takhta korpu” s/s by 110/10 kV was constructed with 2 transformers by 10 MVA. Lets` noted that, measure – experiment was over at the s/s and it will be put into operation in a few days.
As the source informed, after relevant reconstruction work, Gish yataghi, Zardab, Seyidler and Garadolag energy objects were put into normal work regime.
At present, the transformer by 20 MVA was capital repaired at “Saatli” “Darti” s/s by 110/35/10 kV.
About 320 different powered transformers by 10/0,4 kV were capital repaired, more than 430 transformers were maintenance repaired.
Lest` noted that, three phased defected insulators were substituted with glass ones at mid stands in order to increase stability of the III “Shirvan” TL by 330 kV. Different setting repair work were operated at the I and II “Kurdamir” TL.
Under the information given by the source, implementing of enumerated measures give much more guarantee in stabile activity of energy economy. That is why, continuing of reconstruction work is one the important matter. At present, reconstruction and repair work were carried out at the territory of REN, so that, substituting of outdated oil breakers with new insulating breakers, reconstruction of cable channel and changing of security management cables are also planned at “Kurdamir” and “Sabirabad” s/s by 110. Lets` noted that, executing of these type of work at “Kurdamir” s/s has been already started.